Déšť zmáčel muzikantům noty a maskám kostýmy. Když se pak přidala i sněhová vánice, nebylo skromněji oblečeným maškarám věru co závidět.

Navzdory počasí však v neděli před druhou hodinou odpolední očekávaly masopustní průvod početné hloučky lidí. Za řízného zvuku Havlíčkobrodské dechovky vyšel průvod od Skaut klubu v Horní ulici.

Průvod čítající několik desítek masek byl opravdu pestrý. Kominík, řezník, holič, kuchař, myslivec, švec, pošťák, bába s nůší, medvědář s medvědem, vodník, kat, kráva, motýl, smrtka, kobyla a spousta a spousta dalších masek.

Smažte šišky a koblížky

A všichni společně zpívali různé písně, například: „Smažte šišky a koblížky, ať jsou plný vošatky, přišli jsme i s medvědářem, budem držet vostatky. Pantáta dá kořaličku a pečeni paňmáma, potom zajdem do hospody, zvostanem tam do rána. Masopust, masopust, pojďte, holky, s námi, až bude svatej půst, nepustí vás mámy.“ A masky tancovaly a veselily se.

Před radnicí pak masopustní průvod přivítal starosta s místostarostou.

Za všechno může kobyla

Lidé pak ze všeho špatného ve městě obžalovali kobylu. Kobyla si tak vyslechla, že může za špatné chodníky, za to, že Havlíčkův Brod dosud nemá obchvat, za dopravní zácpy na Masarykově ulici, za nelogické slučování škol a dokonce i za havárii japonské elektrárny Fukušima a potopení lodě Costa Concordia. Po každém obvinění následovalo z davu hlasité: „Fůůůůj!“

Nebohá kobyla byla nakonec odsouzena ke ztrátě hrdla.

Poté, co mistr popravčí vykonal ortel, rozhodl se kněz orodovat za spásu její duše a připomněl Brodským všechny její dobré skutky.

Lidé pak křičeli nadšeně „Hurááá!“, až nakonec kobyla vstala z mrtvých. Přímo symbolicky se tou dobou umoudřila i obloha nad Brodem, a tak všichni mohli tancovat a veselit se už za trochu příjemnějšího počasí.