Havlíčkobrodsko získá z této sumy zhruba 930 tisíc korun. „Dost peněz lidé věnovali v Přibyslavi, dále v Polné na Jihlavsku a Velké Losenici na Žďársku. Absolutně nejvyšší výtěžek zaznamenali koledníci v Brzkově – v jejich tříkrálové pokladničce se sešlo skoro sedmnáct tisíc korun,“ uvedla koordinátorka sbírky Ludmila Kazdová.

Ta dodala, že další zajímavé částky vybrali koledníci i ve Slavětíně, Oudoleni a Dolní Jablonné. „Připomenu, že v celkem devatenácti pokladničkách bylo více než deset tisíc korun,“ pokračovala Kazdová.

Z výtěžku Tříkrálové sbírky bude zakoupen především nový automobil pro havlíčkobrodské středisko rané péče. „Toto zařízení poskytuje služby rodinám, které pečují o děti s rozličným postižením,“ vysvětlila mluvčí oblastní cha-rity Hana Fikarová.

„Doufám a věřím, že nový automobil skutečně získáme. Naše služby poskytujeme klientům v naprosté většině v domácím prostředí. Auto představuje nezbytnou podmínku výkonu naší práce. V současné době pečujeme o pětačtyřicet rodin, a to nejen v Kraji Vysočina, ale také za jeho hranicemi,“ přidala se ředitelka střediska rané péče Irena Salaquardová.

Ročně najezdí čtyřicet tisíc

„Poradci střediska rané péče vyjíždějí do každé rodiny pravidelně, tím častěji, čím je stav našich klientů problematičtější. Ročně tak najezdíme až čtyřicet tisíc kilometrů,“ konstatovala Salaquardová.

Podle ní dětí, které se rodí s nějakou formou handicapu, stále přibývá. „Rodiny žijí velmi často na venkově, kde je omezená dopravní obslužnost,“ poznamenala Salaquardová.

„Další část výtěžku sbírky je určena na dovybavení havlíčkobrodského Mateřského centra Zvoneček, které se loni přestěhovalo do nových prostor. Peníze budou využity také na zajištění zdravotních a sociálních služeb, které poskytuje Oblastní charita Havlíčkův Brod,“ uzavřela Fikarová.