Zrušit výherní automaty úplně, nebo je prozatím jenom omezit? To byla hlavní otázka, kterou se včera na svém jednání zabývalo havlíčkobrodské zastupitelstvo.


To stejnou problematiku řešilo již dříve a nyní zastupitelé přistoupili na určitý kompromis. Ten by měl do budoucna, například po vzoru nedaleké Jihlavy, vést k úplnému zrušení tohoto druhu hazardu ve městě.

Heren, kde je v současné době možné provozovat výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály, je v Havlíčkově Brodě na pětatřicet. Podle nové Obecně závazné vyhlášky, kterou zastupitelstvo včera přijalo, jich však již více nebude. Nové totiž již od nynějška nebude možné zakládat.

Navíc musí rada města podle návrhu Pavla Antonína vypracovat plán, díky kterému by měly v budoucnu z Brodu automaty zmizet úplně.
Odsouhlasení návrhu starosty Jana Tecla však předcházela hodinová diskuse. Zdeněk Kopecký prosazoval rovnou okamžité zrušení heren s určitou přechodnou dobou, ale jeho požadavek neprošel pouze o jeden hlas.

Úplný zákaz neprošel jen těsně
„Všichni víme o jejich všeobecné škodlivosti. A netýká se to pouze mladistvých, ale všech věkových kategorií,“ řekl na zasedání Kopecký.
Hlasování o jeho protinávrhu však provázely zmatky. Úplný zákaz byl nejprve těsně přijat, ale poté se muselo hlasovat znovu, a návrh již jen o vlásek neprošel.

O nutnosti hazard ve městě alespoň nějak omezit však podle svých vyjádření byli přesvědčeni snad všichni městští zastupitelé. ⋌⋌
„Něco udělat musíme. Proto schvalme tedy alespoň vyhlášku, která vznik dalších herních míst zakáže. Nerada bych se dočkala toho, že budeme mít třeba v sále na Ostrově nové kasíno,“ prohlásila na včerejším zasedání například zastupitelka Ivana Mojžyšková.

„Všechno najednou ale zakázat nelze. Na automatech je stejná závislost jako na alkoholu nebo kouření. Také zvednete ruku pro jejich okamžité zrušení?“ položil ostatním přítomným řečnickou otázku místostarosta města Ivan Kuželka.

Podle právníka Lubomíra Málka, který Havlíčkův Brod zastupuje, by prý ani úplné zrušení přístrojů, které nejhlasitěji požadovala opozice, nemělo být nelegální. „Osobně bych však určitě doporučoval nějakou přechodnou dobu. Minimálně na jeden rok,“ doplnil Málek. Havlíčkův Brod by se tak mohl v brzké době zařadit mezi města, ze kterých hazard zmizí úplně.

Z Vysočiny k nim patří například Bystřice nad Pernštejnem a návrh na úplné zrušení heren přijali nedávno i zastupitelé v Jihlavě.
Z více než dvou stovek hracích přístrojů přiteče do městského rozpočtu ročně zhruba osm milionů korun.