Nezáviděníhodná situace nastala ve Světlé nad Sázavou. Zastupitelstvem neprošel, a to rozdílem jediného hlasu, návrh rozpočtu pro letošní rok. V novodobé historii města se to stalo vůbec poprvé. Světelská samospráva je nadále nucena hospodařit podle pravidel rozpočtového provizoria.

„Přípravě rozpočtu jsme věnovali velkou pozornost. Členové zastupitelstva dostali jeho návrh v dostatečném časovém předstihu, měli samozřejmě i prostor pro své připomínky a podněty. V průběhu jednání jsme návrh probírali bod po bodu,“ konstatoval starosta města Jan Tourek (KDU-ČSL).

„Návrh rozpočtu je koncipován jako výrazně úsporný a  schodkový. Deficit ve výši zhruba patnácti milionů korun je ale plně vykrytý úsporami z předcházejících let,“ poznamenala místostarostka Lenka Arnotová (Nezávislí). Ta dodala, že rozpočet počítá s příjmy ve výši 102 miliony korun.
Výsledek hlasování Tourka i Arnotovou nepříjemně překvapil. „Městu se daří a některým zastupitelům se to asi nelíbí. Jinak si to neumím vysvětlit,“ zamyslel se Tourek a  Arnotová dodala, že politická kultura z Poslanecké sněmovny se už dostala i do sedmitisícové Světlé. „Při projednávání návrhu rozpočtu nepadl jediný skutečně důležitý protiargument,“ přidala se Arnotová.

Návrh rozpočtu se na pořad jednání ve Světlé vrátí v polovině března. Jednat o něm bude mimořádné zastupitelstvo. Koalice tvořená KDU-ČSL, Nezávislými a ODS předloží původní návrh. „Tentokrát si ale pohlídáme, abychom hlasovali v plném počtu,“ zdůraznil Tourek rozhodující hlas, který při hlasování koalici chyběl.

Opoziční zastupitel Jaroslav Zmek (KSČM) pro návrh rozpočtu města nehlasoval.
„Několikrát jsme například navrhovali navýšení výdajové stránky rozpočtu o čtvrt milionu korun. Tyto prostředky by podle našeho soudu mělo město vynaložit na mnohokrát oddalovanou a nutnou rekonstrukci domu číslo popisné 59, ve kterém je i několik bytových jednotek. Nebyli jsme vyslyšeni. To byl pro mě podstatný důvod, proč jsem hlasoval proti rozpočtu,“ uvedl Zmek.

S podstatným snížením letošního příspěvku města sportovním organizacím nesouhlasil pro změnu zastupitel Jaroslav Beránek (ČSSD), jednatel Sportovního centra v Pěšinkách.
„V každém případě se sejdeme nejen se členy naší strany, ale i s dalšími představiteli světelské opozice, projednáme nastalou situaci a připravíme dokument s našimi návrhy, který radnice obdrží ještě před jednáním mimořádného zastupitelstva,“ prohlásil Beránek.

Absence letošního rozpočtu města bezprostředně ohrožuje pouze jedinou investiční akci, kterou hodlala světelská radnice odstartovat.
„Jde o řešení havarijního stavu elektroinstalace v budově Základní školy Komenského. Práce tam měly začít počátkem března,“ vysvětlil Tourek.