Vede ho Hana Nevrklová z Havlíčkova Brodu, která, jak sama říká patchworkové technice před lety doslova propadla. Kouzla s barevnými kousky látky sešívanými k sobě jsou pro ni relaxací a „úklidem mozku“ po náročném pracovním dnu.

„V patchworkovém klubu se schází asi desítka žen, které již před tím absolvovaly základní patchworkový kurz. V klubu se učíme nové techniky, pochlubíme se jedna druhé na čem zrovna pracujeme a vzájemně si pomáháme, protože patchworková technika je někdy náročná a vyžaduje spolupráci více rukou,“ popsala Hana Nevrklová průběhy jednotlivých schůzek s tím, že účastnice klubu jsou již zkušené „patchworkářky“, které se mají čím chlubit.

Patchwork je podle Nevrklové stará technika ručních prací, která se stala oblíbenou hlavně v Americe, kam ji přivezli přistěhovalci z Anglie. Šití originálních kousků z pestrých látek jim bylo často zdrojem obživy. Z Ameriky se tato technika dostala do Evropy. Jejímu kouzlu podlehly i některé šikovné švadlenky na Vysočině.

Stará technika z Anglie

„Z patchworku lze ušít prakticky cokoliv. Oblečení, nákupní tašky, ale základem patchworku jsou deky a doplňky do bytu,“ vysvětlila Nevrklová. Každý kus ušitý patchworkovou technikou je originál. Nikdy nelze najít dva úplně stejné kousky.Prvním výrobkem šitým patchworkovou technikou byla pro Hanu Nevrklovou deka vyrobená ručně. V současné době ale dává přednost šití na stroji.

„Patchworkové výrobky jsou pracné. Pokud chcete takový výrobek prodat, cena je poměrně vysoká, zvlášť u ručně šitých kousků, které by u nás byly za skutečnou cenu neprodejné. Ani obstarat si vhodný materiál není jednoduché. Proto darovat někomu ručně šitý patchworkový výrobek, například deku, je výraz největší úcty a přátelství,“ konstatovala Nevrklová, která zároveň pozvala obdivovatele patchworkové techniky na výstavu výrobků patchworkového klubu, která se bude konat v prosinci v Havlíčkově domě v Havlíčkově Brodě.