A to i přesto, že se o titul ucházely i mezinárodně oceňované a turisty hojně navštěvované samosprávy, Telč nebo Třebíč.

Právě po Třebíči přebírá Brod pomyslné žezlo a právo zúčastnit se celostátního finále. „Bereme to jako opravdu velkou poctu,“ radoval se radní Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.
Vítěze každoročně vybírá komise složená z odborníků Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a zástupců Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSCMS). Ti hodnotí hlavně přípravu a provedení regenerace památkových zón a rezervací. A to se podle komise dělá v Brodě dobře. „Havlíčkův Brod znám a velmi se mi líbí trvalé nadšení místních pro údržbu památek,“ konstatoval  předseda sdružení Ivo Rubík, starosta města Slaný.

Úspěšné projekty

Podle brodského radního Libora Honzárka se povedlo v posledních letech a měsících hned několik projektů, které přispěly k zisku prestižního titulu. Radnice si však za některé z nich v minulosti vyslechla také řadu kritiky. Ocenění je tak prý svým způsobem i jistým zadostiučiněním.

„Svůj podíl má například dokončená revitalizace Havlíčkova náměstí, diskutované zbourání paneláku u Smetanova náměstí nebo práce s veřejností. Určitě přispělo i zařazení Štáflovy chalupy mezi národní kulturní památky, nebo třeba oprava Rubešovy školy. Navíc mnoho projektů financujeme pouze ze svých zdrojů,“ vypočítal Honzárek.

Oceňována bývá i skutečnost, že se historická centra příslušných měst nevylidňují a neustupují pouze komerčním účelům. A právě s tímto kritériem Brod rozhodně problémy nemá. Počet obyvatel žijících v havlíčkobrodské městské památkové zóně je v současné době kolem dvou tisíc lidí.

Kromě krajského prvenství a stotisícové odměny se tak Havlíčkův Brod může zúčastnit i celostátního finále, do kterého se dostalo celkem čtrnáct měst ze všech koutů České republiky. Namátkou jmenujme třeba Chrudim, Kutnou Horu nebo Nové Město nad Metují.

Avšak kromě získané prestiže a finančního ocenění z titulu žádné jiné výhody neplynou. „Že by nám to mělo například napomoci lépe získávat dotace, to asi ne,“ zamyslel se radní Honzárek.
Slavnostní vyhlášení se uskuteční v polovině dubna ve Španělském sále Pražského hradu za účasti zástupců ministerstev kultury a místního rozvoje a starostů všech obcí, které jsou členy SHSCMS. Těch je v celé republice okolo dvou set.

Připomeňme, že v nedávné minulosti již celostátní titul ze zástupců Vysočiny získala Polná na Jihlavsku, která v soutěži zvítězila v roce 2007. Vloni triumfovalo Znojmo.