Originální anketa na téma jaké byste si přáli "svoje" město mít byla součástí letošního již druhého ročníku Vítání jara ve Světlé nad Sázavou, které se konalo v sobotu v zámeckém parku.

A jak Světelští odpověděli? „Tak to se dozvíme až po slavnosti. Souběžně s touto anketou běží ještě jedna na našich webových stránkách,“ prozradila za pořadatele Eva Kořínková. Nicméně například paní Jitka by si přála vidět daleko větší množství pracovních příležitostí. A co by si nepřála už nikdy vidět? Něco podobného, jako byl krach světelských skláren. O generaci mladší žákyně světelské základní školy Lánecká by si naopak nepřály, aby se město stalo jedním velkým obchodním domem a aby příroda kolem města zůstala nepoškozená.

Kuchařský souboj pro tři odvážné

Za akcí Vítání jara stála, stejně jako loni, Komise pro místní agendu 21 pod patronací světelských spolků a sdružení za finanční podpory města Světlá a Kraje Vysočina. Celý zámecký park tak v sobotu patřil lidovým řemeslům, kultuře a zábavě. „Doufám, že se z této akce stane krásná tradice,“ vyslovila přání místostarostka Světlé, Lenka Arnotová, kterou čekal i jeden čestný úkol. Stát se hlavním porotcem v kuchařském souboji světelských žen o nejchutnější „hlavičku“, která patří k tradičním velikonočním lidovým pokrmům. „Soutěžící se sešly bohužel jenom tři. Je to škoda, že se nezapojilo víc šikovných kuchařek. Loni na podzim to bylo stejné. Když jsme vyhlásily soutěž o nejlepší bramborák, soutěžili jen tři muži,“ posteskly si za Český svaz žen, Marie Svobodová a Jitka Plíhalová. Tři odvážné „kuchařinky“ Eliška Moravcová, Kateřina Kořínková a Věra Tománková se tak o medaile bát nemusely. V souboji mlsných jazýčků odborné poroty i návštěvníků uspěly všechny.

Co ochutnavač, to jiný „apetit.“ „Mně chutnala  ta, kde je hodně zeleného. Připomíná to jaro,“ konstatovala Dana Lorencová. Karla Eliáše, jak zdůraznil, „zelené roští“ nezajímalo. Správná hlavička se musí červenat uzeným. Snad jenom počasí pořadatelům nepřálo. „S účastí jsem spokojená, samozřejmě, kdyby svítilo sluníčko,účast by byla  vyšší,“ poznamenala Eva Kořínková s tím, že připravit  tak náročný program dá neuvěřitelné množství práce. S přípravami je třeba začít nejméně půl roku či rok předem.

Vítání jara bylo zahájeno v 9 hodin dopoledne. Nabitý  program lákal návštěvníky do zámeckého parku  na vystoupení šermířů Novus Origo, tvořivé dílny pro děti, ukázky aerobiku, koncerty či závěrečnou ohňovou šou.