Stejně tak nyní stoupá počet nočních výtržností spojených s alkoholem. „Stále častěji se stává, že oplocení kolem stavby někdo v noci povalí. Ti vandalové, kteří rádi kácejí i přenosné dopravní značky, se pohybují po staveništi. Vůbec jim nevadí, že poškozují naši práci a navíc ohrožují svou bezpečnost," stěžují si dělníci na stavbě silničního průtahu městem.

Obyvatelé domů kolem centra města a na sídlišti na Chmelnici zase upozorňují na častý rámus a řev, kterým o sobě dávají pravidelně vědět partičky opilců vracejících se z nočních barů ve městě.

Podle ředitele městské policie Jiřího Novotného je vandalismus ve městě skutečně problém. „Výtržností a vandalismu lidí pod vlivem alkoholu výrazně přibývá se stoupající teplotou, hlavně o víkendových nocích z pátku na sobotu. Děje se tak v poslední době téměř každý víkend," popsal Novotný.

Nejčastěji si podle něj výtržníci berou na mušku oplocení kolem stavby průtahu. „Proto jsme se rozhodli výrazně posílit kamerový systém," konstatuje ředitel Novotný.

Zkoušet svoji sílu na poškozování stavenišť a ničení práce druhých, se zřejmě stalo pochybnou módou. To samé, co zažívají stavební dělníci v Chotěboři, se děje i na rekonstrukci mostu přes řeku Sázavu v Havlíčkově Brodě.

Hlídat most v centru Hav᠆líčkova Brodu, který prochází celkovou opravou, je v současné době jedno z nejrizikovějších zaměstnání na Vysočině Sedmačtyřicetiletý Miroslav Jiránek z Brandýsa nad Labem to přirovnává k válečné misi.

„Už jsem hlídal objekty na různých místech republiky, ale to, co se děje tady, jsem ještě nikde nezažil," komentoval bez rozpaků hlídač Jiránek. Nejhorší jsou podle něj pátky a soboty, kdy se na most zaměřují většinou opilí a agresivní vandalové. Na rozebraný most je přitom přísný zákaz vstupu.

Město Chotěboř na stavbě průtahu žádného zvláštního hlídače nemá. Tento úkol zajišťuje městská policie.

„V poslední době se nám podařilo odhalit tři případy. Vesměs se jednalo o mladé nezaměstnané lidi  pod vlivem alkoholu. „Město Chotěboř na stavbě průtahu žádného zvláštního hlídače nemá. Tento úkol zajišťuje městská policie. Případy jsme vyřešili blokovou pokutou, jednoho výtržníka jsme předali Policii České republiky," popisuje situaci ředitel Novotný.

Zvýší se počet kamer

Problém s výtržníky a alkoholiky, jejichž počet v letním období výrazně stoupá, chce město Chotěboř řešit zvýšením počtu kamer, které by měly ohlídat pořádek hlavně v problémových lokalitách. Ve městě Chotěboř je provozován městský kamerový dohlížecí systém. Zákonné oprávnění k pořizování záznamů z míst veřejně přístupných má městská policie. Jedná se o následující ulice a jejich okolí, Náměstí T. G. Masaryka, Na Chmelnici, Severní, Březová, Dlouhá, Krále Jana, 5.května, nádražní budova," informuje městský úřad.

K těmto stávajícím kamerám by mělo přibýt ještě pět dalších. „Rozšíření kamerových bodů v problémových lokalitách jsme rozvrhli do dvou etap. V první etapě, což bude letos, přibudou dvě kamery, ve druhé etapě, příští rok pak tři kamery," informuje ředitel Novotný. Na pořízení kamer přispěl Kraj Vysočina dotací 210 tisíc korun, dalších 260 tisíc jsou dotace z Ministerstva vnitra, zbývající finance investuje město Chotěboř.