„Je to klasická loutková pohádka, s Kašpárkem, drakem a princeznou. Tyto pohádky se většinou předávají mezi loutkářskými soubory po několik generací, proto je někdy těžké vypátrat původního autora," upřesnila vedoucí souboru Jolana Slámová. To ale neznamená, že by přibyslavský loutkářský soubor neměl vlastní tvorbu.

Podle Jolany Slámové  soubor hraje  dětem i pohádky, jako Princové jsou na draka nebo Křemílka a Vochomůrku ve vlastní režijní úpravě. Pokud se někdo podivuje nad tím, že v době počítačových her a televizí o stovce programů ještě baví malé děti dívat se na loutky, bude překvapen. Na představení přijde najednou i padesát dětí.

Pohladit draka, sáhnou na vodníka

„ Hlavně nejmenší děti jsou z loutek nadšení, zvlášť, když si mohou po představení pohladit draka nebo sáhnout na vodníka. Malé děti mají rády klasické pohádky. Zkoušeli jsme pro ně hrát i něco moderního, ale nebaví je to," dodala s úsměvem Jolana Slámová.

Historie přibyslavského loutkářského souboru je bohatá. Začala se psát už v roce 1898, kdy bratři Bechyňovi za podpory svého strýce, uznávaného výrobce loutek, začali v bývalé písárně hrát loutková předastavení her od Matěje Kopeckého. Snad největší slávu zažívalo loutkové divadlo v Přibyslavi v době První republiky. Po druhé světové válce následovala dlouhá pauza, původní loutky se někam ztratily. K obrození loutkářského souboru v Přibyslavi došlo koncem 80. let minulého století díky manželům Šillerovým. Soubor si vybavení a loutky vytvořil sám a to trvá dosud. Dbnes má loutkářský soubor v Přibyslavi asi 20 členů.

"Scházíme se pravidelně každou středu. Představení pro děti hrajeme jednou měsíčně," doplnila Jolana Slámová  s tím, že činnost loutkářského souboru je jako v minulosti odkázaná na nadšení jednotlivých členů a šikovné ruce. „Právě těch šikovných rukou je málo. Loutky i scénu si vyrábíme sami, uvítali bychom mezi námi každého, kdo by chtěl loutkářům pomoci. Kdo  umí pracovat se dřevem, s eletřinou i s kovem nebo malíře kulis," zdůraznila Slámová. Každý „všeuměl", který má pocit, že jsou jeho šikovné ruce málo využity a chtěl by loutkářům pomoci, může je kontaktovat na webových stránkách www.loutkypribyslav.webnode.cz