Vítězem soutěže se stal Štefan German z pražského klubu Dýmka net, který v konkurenci téměř třiceti soutěžících z různých míst republiky vydržel ze soutěžní dýmky bafat hodinu a půl.

„Skutečný rekord na světové úrovni je vydržet kouřit dýmku až tři hodiny, v rámci regionálních soutěží jsou to něco kolem dvou hodin," upřesnil prezident klubu Meršánka a hlavní pořadatel Pavel Voňka z Chotěboře a vzápětí hned vysvětlil, jako jsou soutěžní regule v této neobvyklé disciplíně.

Dýmka je gurmánská záležitost


Všichni soutěžící obdrží od pořadatelů stejný typ dýmky, tři gramy tabáku a dvě sirky, k tomu dusátko a papír, na kterém si tabák do dýmky připraví. Dýmku je třeba nacpat během pěti minut, během jedné minuty zapálit a pak kouřit až do zhasnutí. Dýmkařská soutěž má přísná pravidla, napít se lze až deset minut po zahájení kouření, pokud soutěžící musí odejít na toaletu, může tak učinit jen s doprovodem rozhodčího. Podle prezidenta klubu Meršánka  Pavla Voňky  kouření dýmky není zlozvyk, ale gurmánská záležitost.

„Narozdíl od cigaret se kouř dýmky nešlukuje do plic, tudíž je to mnohem zdravější. Navíc ke kouření dýmky je třeba určitá atmosféra, pohoda, klid. Dýmka se nekouří denně ve chvatu na autobusové zastávce," zdůraznil Voňka, který je kuřákem dýmky asi tři roky, protože si oblíbil zvláštní vůni dýmkového tabáku.

Kouření dýmky není jen čistě „pánská" záležitost. Sára Svatůňková z Prahy, která v kategorii žen zvítězila, vydržela kouřit svou dýmku 49 minut. „Dýmku jsem začala kouřit před několika měsíci. Může za to můj kolega, který dýmky vyrábí. Dýmky se mi líbily, tak jsem začala i dýmku kouřit. Ovšem jenom doma v klidu a pohodě," prozradila Sára, která se zabývá výrobou šperků. Dýmky také sbírá. V současné době vlastní asi čtyři kousky.

Takový koníček není úplně levnou záležitostí. Průměrná dýmka přijde na 1500, luxusní ale i na 20 tisíc korun. Většina dýmek se vyrábí z briaru, tedy kořene vřesovce. Havlíčkobrodský dýmkařský klub Meršánka, pořadatel soutěže, patří co do data založení, je nejstarší v republice, má pět až sedm členů. Jeho název není odvozen od nějaké havlíčkobrodské čtvrti. Meršánka je označení pro určitý druh dýmky vyrobené z mořské pěny, lidově zvané pěnovka.

Dýmkařský klub Meršánka je založena na principech a dlouholetých zkušenostech anglických dýmkařských klubů. Člen klubu Meršánka užívá klidu a pohody. Není k ničemu nucen a nic v klubu není povinné, maximálně doporučené. Členové klubu se scházejí pravidelně jednou týdně.