Přesto, že podobné reálie by bylo možné v historii vystopovat v raném středověku, v době křižáckých tažení proti pohanským Prusům do Pobaltí, jde v tomto případě, podle Radka Karafiáta ze skupiny historického šermu Notorix Denatur, o čistou fikci.

Po stopách knížete Denatura

„Scénář historické bitvy napsal, stejně jako scénáře předchozí, náš kolega ze skupiny Martin Doležal podle vlastního nápadu. Ovšem všechny historické bitvy, které se na Sechovské louce odehrály, mají něco společného. Jako červená nit se všemi scénáři táhne postava fiktivního knížete Notorixe Denatura. Sledujeme osudy knížete a jeho synů od dob čistě barbarských, až po období nástupu křesťanství," vysvětlil Radek Karafiát.

Zbraně proti sobě v historické bitvě v sobotu pozvedla více než stovka válečníků z různých koutů Čech a Moravy. Nácvik hromadné bitvy se konal dopoledne před začátkem představení.

Například David Vrchotický přijel na Vysočinu z městečka Odolena Voda. Jak prozradil, je členem skupiny historického šermu Panteři. „Na Vysočině jsem sice poprvé, ale historické bitvy se účastním už potřetí. Zraněný jsem zatím nebyl nikdy, jen jsem dostal občas přes hlavu, ale kamarád to schytal do obličeje, a na památku pěknou jizvu," svěřil se David.

V bitvě přijal úlohu lehkooděnce v kostýmu, který ale přijde nadšeného milovníka středověku na hezkých pár tisíc. Například nýtovanou drátěnou kuklu, která chrání hlavu pod přilbou, si David nechal poslat na zakázku ze zahraničí, kostým mu ušila kamarádka.  Kromě zážitků z historické bitvy čekal v areálu pod Sechovem na návštěvníky  i bohatý  kulturní program opět ve stylu středověké zábavy.    Například  ukázky starých řemesel, ohňová show skupiny Novus Origo, kouzelníci a kejklíři, dravci ze stanice v Pavlově. vyzkoušet si hru na středověké rytíře mohly i děti v rámci simulované dětské bitvy pod dohledem zklušených šermířů.

O pyrotechnické efekty se postarali odborníci ze  sdružení Draco Ardens, večer se promítaly pro účastníky i hosty záznamy z minulých ročníků historických bitev. Pořádající skupina historického šermu Notorix Denatur pochází z Ledče nad Sázavou. Její jádro tvoří zhruba desítka nadšenců, skupina vznikla původně jako parta kamarádů se zájmem o dobrodružství a historii.