„Cenu Littera Astronomica udělujeme již 12 let. Ceny obdrželi většinou vědci v seniorském věku. Letošní rok je výjimkou, neboť cena byla udělena vědci, kterému je 39 let," sdělil na úvod Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

Tím mladým vědcem je  Pavel Gabzdyl z Hvězdárny  a planetárie Brno. Cenu dostal, jak zdůraznil Pavel Suchan, za mimořádný přínos v popularizaci měsíční astronomie, která nemá v ČR obdoby. V programu Podzimního knižního veletrhu ale nebude o další zajímavé osobnosti nouze. Snad nejexotičtějším hostem je bezesporu letos čínský básník Yang Lian, který žíje v exilu v Německu.  „Jsem šťastný, že se mohu veletrhu zúčastnit. Zajímají mě výměnné projekty  se spisovateli z východní Evropy, neboť máme společné zkušenosti jak s obdobím studené války i s následnou i transformací," zdůraznil  čínský básník.  Podle jeho názoru se současná společnost nachází  v situaci, kdy globalizovaný svět prochází velkou změnou a je třeba na tuto změnu reagovat, třeba i prostřednictvím kultury a umění.

Letošní knižní veletrh má motto knihy a čísla. V KD Ostrov se po  dva dny představuje 165 vystavovatelů,  pro  návštěvníky je připraveno 77 doprovodných programu. „Prvního ročníku se zúčastnilo 80 nakladatelů, od té doby počet stoupá. Ovšem kapacita KD Ostrov je omezená,"  konstatovala hlavní pořadatelka veletrhu Markéta Hejkalová.

První  den knižního veletrhu nabídl návštěvníkům například zajímavé setkání s exprezidentem Václavem Klausem, který zde představil a podepsal svoji knihu Česká republika na rozcestí. Bývalá hlava státu není na veletrhu poprvé. Jako spisovatel Václav Klaus  navštívil havlíčkův Brod už v roce 2010.
Velkým tahákem je rovněž  spisovatel, kterého nedávno postihly zdravotní potíže, Michal Viewegh. „On sice na veletrh jezdí každý rok. Ale tohle je poprvé, co po vážné nemoci uvede svou knihu Můj život po životě," zdůraznila Hejkalová.