„Chtěl jsem vědět, jak jsem na tom se zdravím. Kdybych si chtěl nechat změřit tlak  a cukr v ordinaci u doktora, čekal bych třeba celé dopoledne. Tady se to dozvím během pár minut," prozradil Pavel Tábor z Přibyslavi, který se v pátek odpoledne dostavil do kulturní místnosti Domova s pečovatelskou službou mezi prvními.

Testy provádějí dobrovolníci

Krevní test prováděli, tuk a tlak měřili dobrovolníci, budoucí zdravotní sestry, studentky Střední zdravotnické školy v Havlíčkově Brodě. „Jsem členka Českého červeného kříže a dobrovolnického centra Fokusu. Proto jsem tady," prozradila jedna z nich, Jana Hrubá.  Pan Pavel nakonec odešel spokojen. Žádný zásadní zdravotní problém se během testů neobjevil. Budoucí zdravotní sestřička Jana mu neprozradila nic, co by už sám nevěděl.

„Mám zvýšenou hladinu tuků a měl bych pár kilo shodit," konstatoval pan Pavel s úsměvem. Zdravotní odpoledne pro přibyslavskou veřejnost pořádal místní spolek Českého červeného kříže již podruhé. Podle vedoucí spolku, zdravotnice Ilony Loužecké, se testy konají odpoledne, každý poslední pátek v měsíci.

„Měření tlaku, cukru a tuku je jen orientační. Nemá v žádném případě  nahradit preventivní zdravotní prohlídku u lékaře. Pokud zjistíme nějaké výrazně zvýšené hodnoty, radíme aby se testovaný zájemce nechal co nejdřív odborně vyšetřit u svého lékaře," zdůraznila Loužecká. Na první měření, které se konalo v lednu, se dostavila necelá desítka zájemců. Ovšem v pátek odpoledne, během pouhé čtvrt hodiny, přišlo na testy pět lidí najednou, většinou vyššího a středního věku.

Podle Loužecké  vznikl projekt pravidelných zdravotních pátků původně jako služba seniorů, kteří někdy, podle zdravotníků pravidelné prohlídky podceňují V současné době se z něho ale stal projekt určený pro širokou veřejnost. Do pečovatelského domu, vždy odpoledne, poslední pátek v měsíci, může přijít na testy naprosto kdokoliv.

„Během testů jsme došli i k velmi zajímavému zjištění. Někteří senioři jsou na tom kupodivu zdravotně mnohem lépe, než mnozí mladí lidé trpící obezitou.  Měli jsme zde na testech skupinu seniorek, které pravidelně cvičí, pěstují pěší turistiku, střídmě se stravují. Naměřené hodnoty u nich byly vynikající," poznamenala Loužecká.