VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak to bylo s náboženskými bratrstvy

Havlíčkobrodsko – Mezi zajímavé příspěvky 27. sborníku Havlíčkobrodsko, který v závěru loňského roku vydalo Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě spolu s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Havlíčkův Brod, patří fundovaná studie „Náboženské bratrstvo při kostele narození sv. Jana Křtitele v Přibyslavi". Napsal ji knihovník Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě Aleš Veselý.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Portrét tohoto děkana z roku 1762 zdobí pracovnu faráře Zdeňka Kubeše v Přibyslavi. V pozadí podobizny neznámý malíř zachytil přibyslavský kostel s farou před požárem v roce 1767. Varhánek zemřel 20. prosince 1779 v Polné a tam je v děkanském chrámu pochoFoto: Repro: GVU Havlíčkův Brod

Na titulní straně sborníku Veselého studii ilustruje čtvrt století stará podobizna Josefa Jakuba Varhánka, od roku 1730 prvního katolického kaplana po husitských válkách v Přibyslavi.  Varhánek začínal jako kaplan v Polné a (Havlíčkově) Borové, byl farářem ve Ždírci u Jihlavy a ve Šlapanově. Od roku 1739 pětatřicet(!) let působil v Přibyslavi.  „Zde zahájil rozsáhlou protireformační činnost, o jejímž průběhu se dochovalo několik zpráv včetně výslechů osob podezřelých z pašování a distribuce nekatolických knih," uvádí Veselý a ve Sborníku přináší kopii podpisů arcibiskupského vikáře Andrase Leopolda Schaffera z Německého Brodu a faráře Varhánka na protokolu z výslechu tajného nekatolíka Jakuba Rampla z Přibyslavi v roce 1740.

Spolu s působením Varhánka Veselý mapuje činnost náboženského sdružení, které v 18. století vzniklo na polensko-přibyslavském panství.  Již dříve se v Přibyslavi muselo vždy 4. října sloužit rekviem za kardinála Františka Dietrichštejna; moravský Richelieu touto povinností podmínil privilégia daná městu v roce 1631. O bohoslužbu se staral náboženský spolek tzv. literáků. Vedle nich v přibyslavské farnosti rovněž působilo náboženské sdružení předlouhého názvu – „Smrtelných úzkostí umírajícího Krista Pána za obdržení konečné milosti a šťastné smrti".

Veselý několikrát cituje z dochovaných farních kronik a z jejich stránek dokládá, že katolická církev na Přibyslavsku reformní křesťany měla za kacíře a bludaře. Obdobně v Krucemburku byli vyšetřováni majitelé nekatolických knih. K poznání vazeb Přibyslavi a Prahy přispívá Veselého objev v pamětní knize přibyslavské farnosti – pražská měšťanka Lotke přibyslavskému kostelu darovala plátno s námětem vzkříšení mládence naimského a obraz dvanáctiletého Ježíše v chrámu.

Bratrstva zrušil císař Josef II.

Po zrušení náboženských bratrstev dekrety Josefa II. z roku 1783 přibyslavské sdružení literáků a náboženské bratrstvo zaniklo a jejich výtvarně vyvedené kancionály se prodávaly jako bezcenná makulatura. A kde skončil movitý majetek přibyslavského bratrstva? – „Pravděpodobně byl odvezen do odsvěceného kostela sv. Salvátora na Starém Městě pražském a prodán v dražbě," sděluje Aleš Veselý. Dějepisci odhadují, že náboženských bratrstev bylo v Čechách kolem stovky, na Moravě přibližně padesát.  

Autor: Redakce

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení