VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vilémov řeší budoucnost Velké hospody, které hrozil zánik

Vilémov – O budoucnost historické Velké hospody se obával městys Vilémov. Hospoda se ocitla v opakované dražbě, hrozil její zánik. Městys se proto rozhodl objekt koupit. Nyní radní přemýšlejí, jak hospodu do budoucna smysluplně využít.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Vilémov je městys s bohatou kulturní tradicí, zpíval zde i známý operní tenor Peter DvorskýFoto: Foto:Deník/Archiv

„Velká hospoda patřila historicky rodině Provazníkových, kteří ji prodali hostinským, kteří tam provozovali hospodu. Ti ji pravděpodobně opět prodali kolem roku 2000 dalšímu majiteli z Hodonína, který skončil v exekuci, a co vím, tak nebyl nikdy dosažitelný, a nebylo jej možné kontaktovat," popsal nelehkou minulost vilémovské hospody starosta městyse Jiří Lebeda.
Hospoda se tedy dostala do opakovaných dražeb, jenže se nenašel žádný vhodný zájemce. „Městys poté kontaktoval správkyni konkurzní podstaty a projevil zájem o přímý prodej. Poté, co souhlasil věřitel, městys Velkou hospodu v únoru letošního roku koupil. V současné době je podána na katastrálním úřadě žádost o vklad. Hospoda zcela opuštěná není, provozuje ji nájemce," upřesnil starosta.

Rozhodně ne   žádná ubytovna

Jak Lebeda zdůraznil, městys Vilémov koupil budovu proto, že se obával, aby se některý potenciální kupec nerozhodl udělat z bývalé hospody například ubytovnu pro sociálně nepřizpůsobivé osoby.
„Nyní přemýšlíme, co s budovou do budoucna. Jasný záměr zatím nemáme. Chtěli bychom ji zachovat jako jednu z mála  historických budov ve středu městyse. I proto jsem oslovil ve vilémovském zpravodaji občany, aby se k budoucímu využití budovy vyjádřili," doplnil starosta Lebeda. Do koupě budovy investoval městys 760 tisíc korun, další peníze budou potřeba na rekonstrukci.
„Podle mého názoru by měla Velká hospoda zůstat hospodou. Je na skvělém místě, přímo v centru Vilémova. Kdyby se jí ujal nějaký šikovný podnikatel, který by ji zvelebil, otevřel tam třeba ještě kavárnu, bylo by to určitě Vilémovu ku prospěchu a pozvedlo by to turistický ruch," řekla například bylinkářka Simona Kulhánková.

Zcela jiný návrh má Jaroslava Dvořáková, která ve Vilémově vede spolek Boubelky. „Jednoznačně stojíme za starostou a jsme rádi, že městys hospodu koupil, byť se to třeba někomu nelíbí. Opravy budou stát hodně peněz, bez dotací se to asi neobejde. Byla by ale velká škoda, kdyby zanikla," zmínila Dvořáková.Stejně jako ostatní obyvatelé Vilémova se Dvořáková obává, aby objekt někdo nevyužil pro městys nepřijatelným způsobem, právě třeba jako ubytovnu pro nepřizpůsobivé osoby.

„ Podle mého názoru by se Velká hospoda mohla přestavět například na pečovatelské zařízení pro seniory. Populace ve Vilémově stárne, mladí odcházejí za prací jinam. Staří zůstávají doma sami, nemohou se o sebe starat, ale odejít do pečovatelského domu jinam, mimo Vilémov nechtějí, jsou tady zvyklí," navrhla Dvořáková.

Podobný osud, jako vilémovská Velká hospoda, měl ještě před několika lety například zámeček v Libici nad Doubravou. Objekt rovněž bývalí majitelé zadlužili, přivedli do dražby, zchátralá budova se stala nakonec ostudou obce, která několikrát usilovala o jeho koupi. Naštěstí zámeček zakoupila brněnská společnost Archatt, která zámeček už několik let opravuje a hodlá ho komerčně využít .
Vlastník zámečku chce dokončit rekonstrukci střechy, odvodnění zdiva a chystá otevření jedné ze zámeckých místností pro veřejnost. Aktivity společnosti Archatt podporuje městys Libice nad Doubravou, proto jí loni přispěl na opravy částkou 135 tisíc korun.
„Jedná se o potřebnou finanční spoluúčast na dotaci 
z Kraje Vysočina, o kterou vlastník  zámku požádal pro letošní rok. Vedení městyse je rádo, že zámek má, na rozdíl od minulých let, konečně vlastníka, který to s opravou budovy myslí vážně," řekl libický starosta Václav Venhauer.

Autor: Štěpánka Saadouni

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.
2

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Jeníkovsku chybí pitná voda, vodovody stojí miliony

Golčův Jeníkov – Už druhý rok řeší město Golčův Jeníkov problémy s nedostatkem kvalitní pitné vody v městských částech. Nové vodovody stály miliony korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT