AZ Centrum Středisko volného času v Havlíčkově Brodě pořádalo v sobotu premiérový kreativní jarmark. „Zúčastnilo se 12 vystavovatelů. S ohledem na to, že je to premiéra, jsme spokojení. Doufáme, že se z toho stane tradice," informovala za pořadatele Radka Kadlecová.

Kreativní muži na jarmarku chyběli

Kreativního jarmarku se mohl zúčastnit každý, kdo doma něco vlastníma rukama tvoří a chce nabídnou svoje výrobky k prodeji. „Všichni vystavovatelé jsou ženy. Je to škoda. Věříme, že existují i kreativní muži, jen nevíme, kde  je hledat. Zřejmě ti, kteří něco tvoří, tak činí ve velkém a svoje výrobky nabízejí spíš na velkých akcích, na jarmarcích a trzích," konstatovala Kadlecová.
Naprostá většina výrobků, která se na kreativním jarmarku v AZ Centru objevila, byla na vysoké umělecké úrovni. Marie Ondráčková ze Žďáru nad Sázavou přivezla ručně vyráběné šperky.  Je už tak zručná, že výroba originálního náhrdelníku jí trvá čtyři hodiny.   Oděvní výtvarnice Martina Ježková z Přibyslavi potěšila oči zákaznic  ručně malovaným  a zdobeným textilem. „Měla jsem v Přibyslavi 15 let vlastní ateliér, ale ten jsem musela zavřít. V současné době  prodávám hlavně do pražských butiků a  galerií ve větších městech," vysvětlila výtvarnice.  Na kreativní jarmark přivezla kolekci ručně malovaných triček. „Každé je originál. Používám barvu na hedvábí, trika se dají bez problémů vyprat, ovšem šetrně v dobrém pracím prášku. S ohledem na to, že používám jen nejkvalitnější bavlnu vhodnou i pro alergiky, je cena modelů poněkud vyšší, než je cena oděvů v běžné obchodní síti a na trzích," konstatovala výtvarnice.

Řemesla na statku

V pořadí již šestý ročník Velikonočního jarmarku se v sobotu konal v Pilnově statku v městysi Libice nad Doubravou. Do areálu selského statku putovaly již od rána davy návštěvníků. Přilákala je sem pestrá nabídka lidových řemesel. Například Marie Smíšková z Havlíčkova Brodu se na jarmark přijela podívat vůbec poprvé. „Upozornili mě na to známí. Viděla jsem a nelituji, je to skvělý nápad. Ten statek a okolí, to je prostě nádhera," pochvalovala si návštěvnice. „Během prvního ročníku u nás vystavovalo něco přes dvacet řemeslníků a přišlo asi 400 lidí. Letos je tu   řemeslníků skoro čtyřicet z různých koutů republiky, návštěvníků bude minimálně 500. Je vidět, že jarmark v Libici si získal dobrou pověst," informovala za pořadatele, Školskou a kulturní a školskou komisi, Andrea Pleskačová. jak zdůraznila, výtěžek z celé akce jde na  podporu základní a mateřské školy v Libici.

Pilnův statek  se dá označit za historický skvost selské architektury. Patří městysi,  který ho v minulosti pronajal soukromé osobě. V současné době se po dohodě s pronájemcem, vrátil statek opět do správy městyse.  „Městys  nemá vlastní kulturní dům, ale areál statku skýtá velké možnosti pro pořádání různých kulturních  a společenských akcí. Konají se zde svatby, k dispozici je ubytování. Ke statku patří i stodola, kde se tradičně konaly různé koncerty. V plánu máme například pořádat zde divadelní představení ," upřesnila  Pleskačová.
Jak dodala, pořadatelé při výběrů účastníků letošního jarmarku dbali přísně na dobrou pověst a zájemce  pečlivě vybírali. „Chtěli jsme, aby u nás svoje dovednosti prezentovali opravdoví řemeslníci. Košíkáři, šperkaři, řezbáři. Nechtěli jsme zde mít žádné překupníky  spotřebního zboží nebo obchodníky s levným textilem," zdůraznila Pleskačová.

Nejmladším řemeslníkem, který se v sobotu v Pilově statku představil, byl  teprve dvanáctiletý  Adam Maška. Adam zaujal návštěvníky jarmarku svou kolekcí ošatek a podnosů ručně pletených z pedigu. „Už v deseti letech mě to naučila teta. Loni před Vánoci jsem se k pletení vrátil. Když se daří a mám čas, upletu  třeba dvě ošatky denně," pochlubil se  malý řemeslník.Pilnův statek  pochází z konce 18. století, rekonstruovaný byl v roce 1869, obec v roce 1996 zakoupila s cílem ho uchovat jako poslední typické selské stavení. S finančním přispěním státu se záměr nakonec zdařil a dnes statek slouží jako turistická ubytovna i centrum místní kultury.