„Stanice zajišťuje dvě základní činnosti, a to záchranu zvířat na Vysočině a vzdělávání obyvatelstva. A právě od toho se odvíjí projekt Přírodou krok," vysvětlil ředitel stanice Zbyšek Karafiát. „Chceme, aby školáci získali více informací, například jak se správně zachovat, když v přírodě najdou zraněné zvíře. Toto školení bude důležité i pro nás," pokračoval Karafiát.
Během března v Pavlově dokončili přípravy projektu. V květnu jej začnou představovat jednotlivým školám. Projekt je rozdělen do osmnácti programů. Každý se věnuje nejdůležitějším problémům, s nimiž se záchranná stanice denně setkává. Žáci zase získají nové znalosti a zkušenosti, které jim pomohou lépe se zorientovat v oblasti životního prostředí. „Snažili jsme se, aby projekt obsáhl témata, která nás nejvíce trápí. Například jak zacházet se zvířecími mláďaty. To lidé často neznají, nalezená mláďata sbírají a odnášejí, čímž dělají velkou chybu," řekl Karafiát. Stanice Pavlov díky projektu získala rovněž nové pracovníky, trojici lektorů. Ti mají za úkol provézet školy jednotlivými programy.
Škola hrou
„Výhodou projektu je, že se bude uskutečňovat přímo u nás na záchranné stanici. Žáci se tak dostanou přímo ke zvířatům, bude to pro ně taková škola hrou. A proto věřím, že projekt bude tím pádem pro školy přínosný," vyzdvihl hlavní přednost projektu ředitel stanice.
Vzdělávací programy připraví pro základní školy i gymnázia odborníci v Kraji Vysočina. V případě zájmu lektoři projekty představí i přímo ve školách. „Zaměřujeme se především na Havlíčkobrodsko. Spolupracujeme se školami v Ledči nad Sázavou, ve Světlé i v Havlíčkově Brodě. Výběr konkrétních škol teprve proběhne," vysvětlil Karafiát. Projekt Přírodou krok za krokem bude probíhat až do ledna roku 2015. Za celou dobu jeho trvání by se mělo podle předpokladů vzdělat více než 440 žáků.
Finanční pomoc evropského fondu
Projekt je financován Evropským sociálním fondem. „Celková částka jsou necelé dva miliony korun. Je skvělé, že projekt je financován ze sta procent, tudíž z naší kapsy nepůjde nic," těšilo Karafiáta. Kromě osmnácti programů stanice představí i sedm celodenních akcí jako například Zoologickou olympiádu, Vydří den a další. „Tyto akce proběhnou formou hry, kvízů a tvořivých dílen. Chceme, aby se tak děti zábavným způsobem seznámily vždycky s určitou skupinou živočichů," vysvětlil Karafiát. Celý projekt pak zakončí putovní interaktivní výstava na téma chráněné a ohrožené druhy Vysočiny.
Zbrusu nový projekt není jedinou novinkou, kterou si pro letošní rok stanice připravila. „Nyní budujeme v našem areálu novou zahradu. V zahradě budou vodní tůně, hadí líheň, žabí hrad nebo broukoviště. Já osobně se proto nejvíc těším na program den s obojživelníky, který u nás proběhne právě už v nové zahraně," prozradil Karafiát. Stanice se veřejnosti po zimní pauze slavnostně otevře 26. dubna, kdy od 10 hodin bude pro návštěvníky ve spolupráci s obcí Pavlov připraven pestrý program. „Věřím, že všichni, co nás navštíví, budou překvapení, jak se stanice rozvíjí," je přesvědčen její ředitel.