Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spory ve stacionáři trvají dál

Ledeč nad Sázavou -  Odvolání dosavadní vedoucí Ivety Vrbové a s tím související nedostatek klientů, pro které je v současné době dokončována budova za 20 milionů korun, to jsou aktuální problémy, s nimiž se nyní potýká denní stacionář pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením Petrklíč v Ledči nad Sázavou.

17.6.2014 1
SDÍLEJ:

Období klidu ve stacionáři Petrklíč je už minulostFoto: Foto:Deník/Archiv

Odvolání vedoucí Ivety Vrbové vyvolalo dohady a způsobilo podle Oblastní charity výrazný úbytek klientů do té doby zcela zaplněného stacionáře. „Iveta Vrbová byla odvolána ze své funkce dne 7. února 2014. Důvodem byly dlouhodobé problémy v dodržování vnitřních pravidel Oblastní charity Havlíčkův Brod v pracovněprávní oblasti. Paní Vrbová byla opakovaně v uplynulých dvou letech upozorňována na nedostatky své práce, snažili jsme se s ní komunikovat a situaci řešit. Stížnosti na její spolupráci přicházely bohužel i z dalších organizací," sdělila Anna Blažková, ředitelka Oblastní charity a dodala: „Petrklíč je 12 let jedním z projektů Oblastní charity Havlíčkův Brod. Jedná se o detašované pracoviště, proto potřebuji, aby v jeho čele stála osoba, které mohu stoprocentně věřit a spolehnout se na ni. Toto v poslední době již nebylo možné, paní Vrbová požadavky vedení nerespektovala a jednala dle své vlastní vůle."

Rozhodnutí Oblastní charity (OCH HB) se setkalo s nepochopením u řady klientů a jejich rodin. Následně došlo k ukončení většiny smluv o poskytování služeb. „Rodiče klientů vedení OCH HB obviňují z arogance. Řešení pracovněprávních záležitostí ale přísluší organizaci, zaměstnavateli a zaměstnanci. Postup nelze dopředu konzultovat s klienty ani jejich zástupci. Proto je pravdou, že jsme s rodiči klientů odvolání Ivety Vrbové předem nekonzultovali. Zodpovědnost za práci vedoucí zařízení nenesou klienti, ani jejich rodiče, ale vedení organizace. Informaci o jejím odvolání by klienti a jejich rodiče z naší strany samozřejmě dostali na plánovaném setkání," informovala mluvčí OCH HB Hana Fikarová.

Ztráta klientů

Iveta Vrbová ale podle OCH HB předešla rozhodnutí a o svém odvolání a rodiče okamžitě informovala sama. Učinila to podle mluvčí Fikarové ze svého subjektivního a ne zcela pravdivého pohledu. „Celá vzniklá situace nás mrzí o to víc, že první stížnosti na paní Vrbovou přicházely opakovaně a mnoho měsíců zpět právě od rodičů klientů, kteří dnes pro její odvolání podali výpovědi ze služeb. Obáváme se, že tento stav neprospívá nikomu a doplácí na ni nejvíce klienti, které si paní Vrbová vzala jako rukojmí pro řešení svého osobního problému. Domníváme se, že k vyhrocení celé situace nemuselo dojít," podotkla Fikarová.

O klienty by pečoval stejný a stabilní tým pracovníků jako dosud, pouze s jiným vedoucím pracovníkem. „Paní Vrbová se netajila tím, že chce ze zařízení odejít a hledá si novou práci. Tím by nastala úplně stejná situace, jen s rozdílem, že by odešla ze své vůle. Pro nás bylo a je rozhodující, aby byla klientům dále poskytována kvalitní péče. Paní Vrbová byla pouze odvolána z vedoucí funkce, mohla dále pracovat v přímé péči, než by si našla jiné zaměstnání, jak plánovala. Ovšem ponechat ji dál ve funkci vedoucí, už nebylo možné, což dosvědčuje i její velmi nestandardní reakce na odvolání z vedoucí funkce," sdělila mluvčí Fikarová

Celá situace je podle mluvčí o to smutnější, že stacionář Petrklíč se má za pár měsíců dočkat nové budovy, která splňuje parametry moderního sociálního zařízení.  Budova je po stavební stránce hotová a zbývá ji pouze vybavit.  Na její výstavbu se Oblastní charitě podařilo získat dotaci z fondů EU. „Stacionář nyní poskytuje své služby několika klientům, převážně těžce zdravotně postiženým, a chce ve své činnosti pokračovat i nadále," zdůraznila mluvčí.

Rodiče nechtěli vyšší platby

Zcela jiný názor na situaci ve stacionáři Petrklíč v Ledči nad Sázavou mají „rebelující" rodiče. „Vedení Oblastní charity tvrdí, že odvolaná vedoucí Iveta Vrbová rodiče postižených klientů zmanipulovala a používá je i děti jako rukojmí. Není to pravda. Odešli jsme sami, neboť jsme nebyli již delší dobu spokojeni s tím, jak s námi Oblastní charita jedná," sdělila Jaroslava Vavřičková.

Podle jejího názoru nebyli rodiče již delší dobu s Oblastní charitou spokojeni. „Nejde o to, že by Charita poskytovala špatné služby, na to si stěžovat nemůžeme, ale o její lidský přístup. Oblastní charita si nás neváží, nekomunikuje s námi o dosti podstatných problémech, které nás zajímají. Klienti jsou pro Charitu totéž, co housky na krámě," posteskla si Vavřičková, s tím, že stejný názor mají i další rodiče.

Podle Vavřičkové OCH HB rodičům srozumitelně a jasně nevysvětlila, podle jakého klíče či zákona o sociálních službách chce například zvyšovat platby za pobyty. „V listopadu loňského roku nám bylo sděleno, že se platby za pobyty klientů zvýší. Měla jsem na dceru platit 12 tisíc měsíčně, což přesáhlo výrazně naše možnosti. Já i další rodiče jsme se ptali, podle jakého zákona se platby zvyšují, ale ředitelka Blažková sdělila, že je to podle rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí, ovšem nevysvětlila nám příslušný zákon vůbec. Takový zákon prý vůbec neexistuje, navíc by nás zajímalo, jak je to se sponzorskými dary, které Charita dostává" sdělila rozhořčená matka.

Ona i další nespokojení sepsali stížnost na Diecézní charitu. „Koncem února loňského roku zástupci Diecéze přijeli, měli na nás jen hodinu. Jednali s námi stylem, když se vám to nelíbí, jděte, kam chcete, s tím rozestavěným stacionářem si prý Charita už nějak poradí. To nás už opravdu rozzlobilo. Na protest jsme nechali naše děti 14 dní doma a doufali, že se s Charitou domluvíme. Paní ředitelka nepřišla, odjela na dovolenou a vzkázala prý, že nás má Charita nechat vytrucovat. Navíc po nás za tu dobu, co děti nebyly ve stacionáři, žádala Charita platby za rezervované služby," popsala Jaroslava Vavřičková další vývoj sporu, který vyústil až v hromadný odchod většiny rodičů z Petrklíče. „Nebyla to paní Vrbová, kdo nás odlákal, ale my jsme sami naopak požádali bývalou vedoucí, aby nám pomohla, ujala se nás a teď čekáme, co bude dál a hledáme řešení," konstatovala Vavřičková. O situaci ve stacionáři Petrklíč a budoucnosti budovy za 20 milionů, bude jednat Kraj Vysočina.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sexuolog Petr Weiss u Okresního soudu v Pelhřimově.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Trenér Okříšek Gustav Cabúk.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Šmolovy jsou stále jediný neporažený tým

Havlíčkův Brod – Týmy ze spodku tabulky okresního přeboru nadělaly problémy třetí Přibyslavi B a Kožlí. Šmolovy stále drží neporazitelnost, když porazily Vísku 4:0. Sobíňov stále ještě ve III. třídě tápe. Tentokrát nestačil na béčko Havlíčkovy Borové.

Slovan zabral, porazil Strání

Vysočina – Fotbalisté Havlíčkova Brodu zvládli veledůležitý zápas a v souboji nováčků v rámci 11. kola divize D porazili na svém hřišti Strání.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě láká na nové autory

Havlíčkův Brod – Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě opět ožije již 27. Podzimním knižním veletrhem, který nabídne nejen české a zahraniční tituly, ale také koncert tria Michala Pavlíčka s Bárou Basikovou.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

Vysočina – V 11. kole I. B třídě se o víkendu odehrály hned čtyři derby. Lípa porazila nováčka ze Starého Ranska, které tak zůstává blízko dna tabulky. Jednoznačný výsledek byl k vidění V Tisu, kde domácí padli 4:1 s Habry a ve Štokách, kde místní Sokol porazil Rozsochatec 6:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení