Přijet na festival a vybrat si z bohatého programu není jednoduché. Festival nabízí jak tradiční osvědčené „pecky", tak i poměrně nové zajímavé programy. Jedním z nich je například Matffyz Expo, představující fyziku zcela jinou, zábavnou formou. Fyzika je věda, naučit se nedá. Tento hořký povzdech zná asi velké procento studentů, kteří s fyzikou na střední škole „zápasili" několik let, mnohdy marně.

Věda, které není potřeba se bát

„My chceme představit fyziku ve zcela jiné podobě, jako vědu zajímavou, zábavnou, které není třeba se bát," zdůraznila Věra Koudelová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Věra se svými kolegy, budoucími učiteli, sestavila zajímavý program, s nímž během roku navštěvuje školy po celé republice. Na vlastní oči mohou školáci spatřit autíčko šplhající po kolmé stěně. Vyzkoušejí si, jak za pomoci podtlaku přimět odstáté pivo bez pěny znovu pěnit nebo jak dát pěnovým bonbonům nejméně trojnásobný objem. „Školáky, ale i dospělé, zajímají například experimenty s teplem. Třeba hrnečky na kávu, které po nalití horkého nápoje mění barvy. Ptají se nás, jak to děláme, co je to za materiál a kde se dá koupit. Na Festivalu fantazie jsme již podruhé a myslím, že to není rozhodně ztracený čas. Mnozí návštěvníci si nás pamatují od loňska a těší se, co nového jim letos předvedeme," dodala budoucí učitelka fyziky.

Věřin kolega, Martin Dětský, z informatické sekce Matematicko-fyzikální fakulty zase představil návštěvníkům festivalu 3D tiskárnu, která dovede vyrobit prakticky cokoliv, od hraček po nádobí. „Samozřejmě má tiskárna určitá geometrická omezení. Vytisknout některé předměty trvá až několik hodin. Jako materiál používáme různé varianty moderního plastu, například plast s příměsí dřevěných pilin," upřesnil Martin Dětský. Festival fantazie trvá v Chotěboři až do neděle 6. července, kdy nabídne veřejnosti Den otevřených dveří se vstupem zdarma.