„Modernizace silnice II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř je krajskou akcí realizovanou za přispění ROP Jihovýchod. Jde o modernizaci zhruba 17 kilometrů úseku, na kterém dojde i na opravu 3 mostů. Práce provádí sdružení M-SILNICE a Strabag za 166,6 milionů korun. Akce je naplánována na dva roky, dokončena by měla být na podzim 2015," informovala mluvčí Kraje Vysočina, Jitka Svatošová.
Na základě žádosti společnosti M – SILNICE a.s., bude provedena úplná uzavírka provozu na silnici Golčův Jeníkov, Chotěboř spojená s rekonstrukcí mostů přes řeku Doubravu. Jedná se o most v Točicích, most ve Vilémově, most přes potok za obcí Golčův Jeníkov (u odbočky na obec Vrtěšice). Hlavní část stavebních prací se odehraje v období od 28. Července do 31. října letošního roku.
„Děkujeme pěkně. S opravami silnic se v poslední době roztrhl pytel. Zřejmě kraj a města dostaly dotace a musejí je co nejdřív utratit. Opravuje se na několika místech najednou, že se na Havlíčkobrodsku nedá projet, nikoho nezajímá," posteskl si řidič Pavel Fiala z Havlíčkova Brodu.

Průtah Vilémovem

Aby nebyla situace jednoduchá, společně s rekonstrukcí silnice dochází i ke stavbě průtahu městysem Vilémov. „Současně s průtahem se budou v městečku stavět a opravovat chodníky, změní se křižovatka v centru Vilémova, pod silnicí bude třeba položit potrubí pro kanalizaci a čističku odpadních vod. Městys bude rozkopaný, ale nedá se nic dělat. Mám na mysli již delší dobu plánovanou výstavbu chodníku z městečka k Pátkům a úpravu i dalších chodníků kolem křižovatky na městečku. Jsou to akce, které nejde odložit," konstatoval starosta Vilémova, Jiří Lebeda.
Řidičům, kteří v současné době projíždějí Havlíčkobrodskem, se nelze divit. Kolem Havlíčkova Brodu se provádějí hned tři velké rekonstrukce komunikací. Ve Stříbrných Horách probíhá sanace svahu, kopat se bude pod Přibyslaví, a to v obci Dobrá a na silnici třetí třídy směrem na Žižkovo Pole. K tomu přibude i silnice z Chotěboře do Golčova Jeníkova. Podle zkušeností a názoru městských i krajských radních z Havlíčkobrodska se ale nedá nic dělat. „Pokud řidiči chtějí jezdit po pěkných silnicích, bez oprav se to neobejde," podotkl například havlíčkobrodský zastupitel Milan Plodík.
Opravy se ale neobejdou bez peněz a v přidělování státních dotací platí, že kdo zaváhá, nemá nic. To že městu či obci je přiznána státní dotace na stavbu letos, neznamená, že ji dostane i příští rok. Na uzavírku mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem budou samozřejmě navazovat i různé objížďky po obecních komunikacích. Objížďky platí i pro linkovou autobusovou dopravu.