Potřebovat budou například cvičky jarmilky, pera, pastelky, zásobník na písmena a číslice, plastelínu nebo popisovací folie. Už na konci minulého školního roku pořádala většina škol schůzku pro rodiče budoucích prvňáčků, kde jim dala seznam pomůcek, které budou jejich děti ve škole potřebovat.
„Seznam školních pomůcek nám rozdali v červu. Už máme skoro všechno nakoupené. Musím uznat, že takové ceny jsem opravdu nečekala, jsou to velké výdaje. Utratili jsme tisíce," uvedla Petra Zikmundová z Havlíčkova Brodu. Na velké finanční náklady si postěžovala také Martina Brabcová. „Kupovala jsem cvičky a cvičební úbor, to mě stálo skoro tisíc korun. Pomůcky do výtvarné výchovy dalších skoro tisíc korun. A to ještě nemám aktovku a sešity," podotkla Brabcová. Taková aktovka by podle ortopedů měla být anatomicky tvarovaná na záda, měla by být lehká a mít nastavitelné popruhy. „Několik korun nás stál také čip na obědy. A to ani nepočítám, kolik zaplatíme za zájmové kroužky nebo školní družinu," doplnila Brabcová.
Papírnictví jsou plná mnohdy už na začátku léta. Někteří rodiče se totiž chtějí vyhnout velkým frontám, které se objeví na konci prázdnin. „Maminky chodí se seznamy a diktují. V létě se moc nezastavíme," sdělila majitelka papírnictví Švejda v Havlíčkově Brodě Alena Švejdová. Vybavení, které rodiče kupují dětem do vyšších ročníků, už tak nákladné není a některé školy se snaží situaci rodičům, co nejvíce ulehčit. „Na konci roku jsme dali rodičům doporučený seznam pomůcek. Drtivou většinu z nich, ale naše škola kupuje hromadně z rozpočtu školy. Podobně to máme i u vyšších ročníků. Nemusí si kupovat učebnice, papíry do tiskárny a podobně. Takže si myslím, že výdaje rodičů, které dávají děti na naši školu, nejsou tak velké," uzavřel ředitel Základní školy ve Ždírci nad Sázavou Ota Benc.