„Pacienti v chronickém dialyzačním programu jsou nuceni pravidelně dojíždět do dialyzačního střediska k hemodialýzám. Jsou závislí na přístroji a případné pomoci zdravotnického personálu. Pro každého tak samozřejmá věc jako je rekreace, je pro ně spojena s mnoha problémy," informovala mluvčí nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

Proto sestry z dialyzačního střediska nemocnice Havlíčkův Brod každoročně pořádají pro své pacienty rekondiční pobyty, kde mají možnost načerpat nové síly, předat si navzájem své zkušenosti s léčbou, odpočinou si a relaxovat. Přitom mají „svoje sestřičky" stále při sobě a nablízku potřebnou pomoc zdravotníků. Letošní rekondiční pobyt se uskutečnil v malebném městečku Bystré na konci září. „Pobytu se zúčastnilo celkem dvacet rekreantů z řad dialyzovaných a transplantovaných pacientů a jejich blízkých. Hemodialýza byla zajištěna v nedalekém Novém Městě na Moravě. V Hotelu Bystré byl všem k dispozici bazén s mořskou vodou, vířivka, sauna a služby fyzioterapeutky z rehabilitačního oddělení, která prováděla masáže, rehabilitační cvičení a relaxace," prozradila o náplni rekreace vrchní sestra oddělení Ilona Pilařová.

Ka každé odpoledne připravily sestry pro své pacienty také zajímavý výlet – hrad Svojanov, Litomyšl, prohlídka města Bystré s průvodcem."Týden pobytu byl úžasný a moc děkuji za veškerou péči nejen o moji maminku, ale i všechny ostatní," zhodnotila pobyt Ivanka Janouchová z Prahy. Na autobusovou dopravu pro pacienty přispěla finančním darem firma GML.Dialyzovaní pacienti musí docházet na dialyzační ošetření obvykle třikrát týdně, přičemž jedno ošetření trvá i několik hodin. Jsou tedy fakticky vázáni jen na okolí svého bydliště a okolí místního dialyzačního střediska. Možnost vycestovat jim nabízí příležitost, jak se vymanit ze stereotypu a bez obav se v klidu zrekreovat .