Přispívá k posílení osobního i národního sebevědomí a k šíření dobré pověsti naší země v zahraničí. Letos se této výstavy zúčastní také kaple sv. Barbory v městečku Úsobí na Havlíčkobrodsku.

Kaple byla původně starou márnicí

„Záměr ji využít jinak, než jaký byl původní účel, tedy carnarium neboli márnice, vznikl už dávno. V říjnu v roce 2010 jsem začal vyměňovat střechu, její šindelový kryt. Stálo to, tuším, kolem 60 tisíc korun V následující době pak Karel Bárta s přáteli (po tragické smrti svého syna) začal postupně opravovat interiér kaple. Navrhl jsem mu totiž, že bychom z kaple mohli udělat jakousi minigalerii, v níž by byla umístěna expozice prací jejich syna Karla," popsal zahájení rekonstrukce úsobský katolický farář Jakub Med.
Postupně se z kaple po novém omítnutí interiéru a vytvoření kazetového stropu stávala velmi komorní prostora, která dostala i novou podlahu z keramických půdovek pocházejících ze zámku z Herálce se vsazeným náhrobníkem, který předtím tvořil práh tohoto objektu. Je do ní přivedena elektřina z kostela.

„Na příští rok plánuji omítnutí pláště. Do kaple udělal bustu svého kamaráda Karla student AVU (Akademie výtvarných umění) Matěj Zámečník. Mimochodem, tomuto pánovi jsem umožnil instalovat svou klauzurní realizaci do kostela Andělů strážných v lese nad Úsobím, kterýžto objekt je už konečně opět ve vlastnictví církve. Promýšlím, jakým způsobem s tímhle romantickým zákoutím naložit, využít jeho zajímavou polohu a duchovní náboj pobořené stavby," upřesnil farář Med s tím, že peníze na kapli byly výhradně z majetku farnosti a od sponzorů. Většinu práce udělal Karel Bárta, pomáhalo mu pár přátel.Také on hradil náklady na materiál vnitřní úpravy.
Péči katolického faráře Jakuba Meda o církevní památky ve farnosti velmi oceňuje úsobský starosta Karel Kameník. „Víme, že se kaple účastní soutěže Má vlast, cestami proměn. Městys to rozhodně podporuje, pomohli jsme s vyřízením úředních záležitostí a doufáme, že kaple dostane hodně hlasů," konstatoval úsobský starosta.

„Každý, kdo chce podpořit úsobskou kapli v soutěži Má vlast cestami proměn, může jí dát svůj hlas na webových stránkách soutěže na příslušném odkazu, kaple sv. Barbory v Úsobí je č. 107, to stačí zatrhnout a dole odkliknout záložku a hlasovat. Z každého počítače to jde pouze jednou. Hlasující mohou zkontaktovat i své známé a poprosit o hlasování," vysvětlil princip hlasování Josef Zámečník z Úsobí.

Zahájení soutěže na Vyšehradě

V pořadí již 6. ročník Národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn 2014 byl zahájen v květnu v Praze na Vyšehradě. Zde výstava setrvává již tradičně přibližně měsíc, a poté se rozjede v dílčích kolekcích na putování po celé vlasti.
Organizátor výstavy je Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o.s. ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad.
„Následujících 11 měsíců výstava vcelku nebo v menších kolekcích putuje po celé republice. Zájemci se s ní mohou setkat na veřejných prostranstvích v obcích a městech, v knihovnách a na nádražích. Na webových stránkách soutěže pak mohou zájemci dát svůj hlas té památce, jejíž proměna je nejvíc zaujala," informovala ředitelka soutěže Drahomíra Kolmanová. Díky tomuto konceptu výstavu v průběhu roku zhlédne asi 2,5 milionů návštěvníků.

Letošní výstava je bilanční, rekapituluje pět předchozích ročníků. Má sedm partnerských krajů a více než desítku spolupracujících organizací. Například loni se mohli obyvatelé Havlíčkova Brodu setkat s putovní výstavou na vlakovém nádraží v Havlíčkově Brodě. Regionální patrioty určitě potěšilo, že se mezi fotografiemi různých nově opravených objektů našli i kostel sv. Petra a Pavla v Úsobí na Havlíčkobrodsku. O jeho rekonstrukci se zasloužil opět farář Jakub Med.