Přesto že závod začínal oficiálně kolem sedmé hodiny, přišli někteří sportovní nedočkavci na start již před sedmou. Zdolat trasu v rozpětí od deseti do dvaceti kilometrů mohli účastníci buď pěšky, nebo na lyžích. Většina z nich ale přišla po svých, ze Sobíňova, z Havlíčkova Brodu a okolí. Nechyběli ale ani turisté z Ústí nad Orlicí, Prahy, Kralup nad Vltavou, Bystřice nad Pernštejnem nebo Žďárska. Akci pořádá každoročně místní Klub českých turistů za vydatné podpory obce Sobíňov.

Vzhůru na tůru

„V současné době máme zapsaných 183 účastníků, ale to není konečný počet. Nejmladší je tříletá Ema Štejnarová ze Sobíňova. Nejstarším účastníkem je zatím Jan Pospíchal z Kutné Hory, kterému je už osmdesát let," informoval kolem desáté dopoledne za pořadatele Ondřej Starý.
Mezi nejvěrnější účastníky pochodu patřil například Jan Vientus z Hlinska. „Vstával jsem ve čtyři ráno. Do Sobíňova jsem jel vlakem. Dal jsem si lehkých 20 kilometrů chůze. Okolí Sobíňova je nádherné, jak v létě, tak v zimě," sdělil pan Jan, který je turista opravdu zdatný. Přesto že překročil sedmdesátku, padesát kilometrů ujde za slabé čtyři hodinky. Proto je od roku 2005 reprezentantem ČR v turistice, doma i v zahraničí. Poslední medaili si přivezl z Turecka.

Podle starosty Sobíňova Miloše Starého si klub turistů zaslouží velký obdiv a podporu. Neboť díky turistům se obec zviditelní v celorepublikovém měřítku. „Sobíňov je turisticky vyhledávaná lokalita v zimě i v létě. V létě k nám jezdí za turistikou lidé až z Rakouska. V zimě vedou lyžařské stopy ze Sobíňovska až do Nového Města na Moravě," informoval starosta.
Právě díky aktivním turistům se podařilo v okolí obce otevřít naučnou stezku. „Měří něco přes šest kilometrů a je velmi vyhledávaným turistickým cílem. Tato stezka se dostala dokonce do celosvětové hry geocashing. Na různých místech stezky se nacházejí takzvané kešky, které by nadšený vyznavač geocachingu neměl vynechat," zdůraznil starosta. V letošním roce se naučná stezka v Sobíňově „dožívá" desátého výročí od otevření. Jak upřesnil starosta, obec to poslední víkend v květnu pořádně oslaví. Při té příležitosti také odhalí desku na památku turisty Františka Vyšaty Čecha, který se sice narodil v jižních Čechách, ale v Sobíňově zemřel.
Dymáčkův memoriál existuje v Sobíňově jak v zimní, tak letní variantě. Memoriál nese svůj název podle sobíňovského rodáka Ladislava Dymáčka, velkého příznivce sportu, který zemřel po těžké nemoci v roce 1988.