Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti již více než šest let staví věrný model Brodu

Havlíčkův Brod – Studenti Střední průmyslové školy stavební v Havlíčkově Brodě již více než šest let lepí a staví věrný model města Havlíčkův Brod. Ten je zasazen do období po druhé světové válce. Model staví především studenti posledního ročníku za přispění pedagogů a několika externích brigádníků.

1.3.2015
SDÍLEJ:

V současné době se model dokončuje.Foto: Archiv Jana Rumla

„V současné době probíhají dokončující práce, které si i přesto podle mých odhadů vyžádají ještě více než 250 hodin volného času a náročné technické práce. Musíme dokončit především terén," uvedl Jan Ruml, pedagog, který má stavbu na starosti. Ten dodal, že všechny domy jsou slepeny ze speciálních reklamních desek, přičemž detaily a grafické zpracování vytvářejí studenti prostřednictvím speciálního programu na počítači.

„Se stavbou jsme začali v září v roce 2008, přičemž první, co žáci museli vytvořit, byly kompletní vizualizace celého města. Na tom pracovali studenti posledního ročníku technického lycea s tím, že to měli jako dlouhodobou maturitní práci," podotkl Ruml.

Následně se podle vizualizací začaly slepovat jednotlivé domy a objekty. Některé z nich byly vytištěny dokonce prostřednictvím 3D tiskárny, například kašna na Havlíčkově náměstí nebo morový sloup. Aktuálně jsou již všechny domy hotové a připraveny k pevnému umístění na své předem dané místo.

Projekt financuje radnice

S myšlenkou stavby věrného modelu historického jádra Havlíčkova Brodu přišel radní Tomáš Hermann. Havlíčkobrodská radnice celý projekt financuje a po dokončení, bude model vystaven veřejnosti. Kde to bude, se zatím ještě neví.

„Smyslem celého projektu a naší motivací je ukázat lidem, jak vypadalo historické jádro města před největšími zásahy. Ty se odehrály především na přelomu sedmdesátých let a nevratně poškodily historické centrum města," řekl havlíčkobrodský radní Tomáš Hermann. Ten pokračoval, že na začátku celý záměr diskutoval s brodským architektem Davidem Hromadou, pamětníky a během realizace úzce spolupracovali s historikem Michalem Kampem z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

„Před těmi šesti lety, jsem věděl, že studenti průmyslové školy vytvářejí vizualizace města. Oslovil jsem je s nabídkou stavby modelu města a představil náš záměr. Z počátku se jim do toho moc nechtělo, jelikož si uvědomovali, jak náročný projekt to je. Nakonec jsme se domluvili a město se školou podepsalo smlouvu," konstatoval Hermann.

Během celé doby na modelu pracovalo okolo sta lidí a studentů, přičemž stavba si vyžádala již více než tři sta tisíc korun, které byly potřeba na materiál a grafický tisk.

Skleněný poklop

„Vyhlídky jsou takové, že bychom rádi model dokončili do konce letošního roku, ale osobně si myslím, že se to nestihne," prozradil Ruml. Podotkl, že po dokončení terénu a nalepení všech budov se model zakryje skleněným poklopem. Ten podle prvních předpokladů vyrobí na zakázku Sklenářství Slanina Havlíčkův Brod.

„Se školou jsem hodně spolupracoval a dodal jsem jim několik historických fotek, bez kterých by nemohly vytvořit přesnou podobu historického města. I přesto jsme narazili na několik problémů a museli jsme hodně bádat, například u mostu svaté Kateřiny byly dříve veřejné záchody, které tam teď již samozřejmě nejsou," uvedl havlíčkobrodský historik Michal Kamp. Ten dodal, že model má z hlediska historie pro město obrovský přínos.

„Přesnou podobu města si pamatují už jen pamětníci. Myslím si, že lidi bude zajímat, jak Brod vypadal," uzavřel Kamp.

Autor: Filip Brož

1.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení