„Všechno to začalo před jedenácti lety vlastně náhodou. Zajímalo nás, kolik majitelů podomácku vyrobených traktůrků ve Vilémově a okolí vlastně je. Uspořádali jsme takové malé domácí závody," prozradil pořadatel setkání Martin Rejchart. Ovšem za jedenáct let se vilémovská traktoriáda stala mezi všeuměly pojmem, stroje se počítají na desítky, přibývají i diváci.

Ceny pro každého

„Loni například přijelo 36 strojů z různých míst republiky. Mezi soutěžní disciplíny patří výjezd do kopce, jízda zručnosti mezi kužely, průjezd bahnem," upřesnil pořadatel. Jak dodal, nejde ani tak o ceny, jako o dobrou zábavu. „Máme cen tolik, že snad nikdo neodjede s prázdnou," konstatoval pořadatel a s tím, že také on sám je nadšeným stavitelem malotraktorů, postavit stroj mu trvá tak půl roku, ale závodů se účastní mimo soutěž. Traktoriáda je ryze mužská záležitost. „Ne abychom ženy nepustili na trať, ale stavitelky traktorů nejsou. Na traktoriádě se objevují jen jako doprovod svých partnerů," vysvětlil pan Martin. Například Jiří Nekola z Plzně nechybí ani na jednom ročníku traktorových závodníků. „Jezdím sem rád, jsou tady prima lidi, dobrá zábava. Pro mě je to stejné jako pro trampa čundr. Kdo umí postavit traktor, nemůže být primitiv ani hlupák," konstatoval pan Jiří. Jízdy na malotraktoru jsou jeho vášní. Za rok takto navštíví až 25 závodů. Svůj traktor, který návštěvníci, hlavně malí kluci obdivovali, postavil za dva měsíce, zdokonaluje ho už šest let, investoval do něho více než 35 tisíc, možná i víc.

„Technika jde kupředu. Musíte pořád měnit kardany, nápravy, něco si vyrobím sám, něco seženu. Je to pořád lepší, než posedávat v hospodě," podotkl pan Jiří. Jak zdůraznil, domácí traktor pořád vyjde levněji, než kupovaný. „Dneska se vyrábějí šunty, které vydrží tak dva roky a můžete je vyhodit, ale domácí výrobek vydrží léta," podotkl zdatný všeuměl. Vilémovská traktoriáda se stala inspirací i pro další nadšence, například skupinu Traktor Tým z Modlíkova u Přibyslavi.

„Je nás v Modlíkově celkem třicet, ale na závody do Vilémova jezdím sám. Jezdím sem každý rok. Traktory stavím asi sedm let. Postavil jsem už čtyři, dneska mám doma dva. Jeden je velký a těžký natolik, že ho nenaložím a neuvezu. Jezdím s ním pro dřevo. S tím menším závodím," pochlubil se Alois Kalců z Modlíkova. V Modlíkově se traktoriáda bude konat na podzim, 19. září. Součástí akce bude také jízda zručnosti, soutěže ve štípání dřeva, jako kulturní vložka takzvaný Fichtel Cup, což jsou závody malých motorek, kterým pamětníci říkali fichtl.