„V pořadí již pátý Brodfest, má tentokrát v názvu Restart. To proto, že pokud je život s Bohem přirovnáván k cestě, která někdy začala, pak se čas od času potřebujeme zastavit, nabrat druhý dech a prostě… potřebujeme restart," vysvětlila za hlavní pořadatele setkání, Odbor mládeže Církve bratrské Monika Kučerová.

Brod je středem republiky

Setkání křesťanské mládeže se v Česku konají už nejméně patnáct let. Z toho BrodFest je v pořadí už pátý. „Havlíčkův Brod jsme si k setkání vybrali proto, že je ve středu republiky, navíc zde máme velké zázemí v místní Církvi bratské, která nám s organizací setkáni pomáhá," zdůraznila Kučerová.

Podle Vladimíra Horského správce Sboru církve bratrské v Havlíčkově Brodě se na organizaci setkání podílejí Broďáci společně s církví z Horní Krupé.

„Účast na setkáních bývá každý rok stejná, počty neklesají, ani výrazně nenarůstají, s ohledem na skutečnost, že Česko je nejateističtější zemí v Evropě. Ovšem zajímavé je, že jsem se osobně nesetkal s člověkem, který by prohlásil, že je ateista. Každý něčemu věří," podotkl Horský.

Podle Kučerové jedním z podtextů Restartu 2015 je návrat k Písmu, Bibli a vztahu s Bohem, neboť křesťanství v Česku, ale i obecně, restart skutečně potřebuje. Na setkání do Havlíčkova Brodu přijel například Ondrej Török dokonce až z Považské Bystrice.

„Jsem u nás členem místní Apoštolské církve. v Brodě jsem poprvé a jsem nadšený. Přijel jsem s kamarádem získat dobrovolníky pro projekt mládežnických center u nás na Slovensku," vysvětlil Ondrej.

Jak upřesnil, jedná se o projekt zaměřený na prevenci sociálně patologických jevů. V centrech by se mohla mládež setkávat, smysluplně využít svůj volný čas, hledat kontakt s Bohem, místo toho, aby se jen bezcílně potulovala po ulicích, z nudy popíjela alkohol a zkoušela drogy.

BrodFest nabídl během čtyř dnů účastníkům inspirativní vyučování, zajímavé workshopy, poslech hudby i semináře na různá závažná aktuální témata.