Tak nějak si asi připadal člověk ve středověku, když sledoval různé pokusy mágů a alchymistů. Není divu, že prostý lid neznalý ani základních fyzikálních zákonů, považoval alchymisty za čaroděje. Vojtěch Hanák a Martina Mrkvičková udivovali publikum nejen spoustou fyzikálních zajímavostí, ale také zjištěním, že fyzika v této podobě může i bavit.

„Pokaždé, když svoje pokusy předvádíme před publikem, vysvětlujeme, že naším úkolem není snižovat autoritu učitelů fyziky. My jsme poněkud v jiné situaci. Učitel ve škole má jen omezený počet vyučovacích hodin, ve kterých musí žákům vysvětlit neuvěřitelné množství učební látky. Na zábavné pokusy nemá čas," zdůraznil Vojtěch Hanák,hlavní bavič a performer Údifu

Myšlenka zpočátku trochu naivní

A teď něco málo historie. Obecně vzato, nedá se říct, že by zrovna velká část populace fyziku milovala. Na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně se však před několika lety zrodila myšlenka, jak alespoň na chvíli vtáhnout širokou veřejnost do světa plného fyziky. Vznikl tak Údif neboli Úžasné divadlo fyziky.

„Nápad se objevil asi před devíti lety, kdy se zakládající člen Ondřej Přibyla vrátil z jednoho skotského festivalu pouličního divadla. Když viděl, že lidé mohou stát a dívat se s obdivem na žongléry či klauny, napadlo ho, že by mohli se stejným zájmem pozorovat i fyzikáře. Tato pro mnohé možná zpočátku naivní myšlenka byla však prvotním impulsem pro založení Údifu," vysvětlil Vojtěch Hanák.

Údif se postupně rozrůstal, v současnosti čítá více než deset členů, kteří s různými vystoupeními jezdí po světě a předvádějí zábavným způsobem široké veřejnosti fyziku. „Pro některé z nás je fyzikální divadlo zaměstnání. Navštěvují hlavně školy, vystupují na různých akcích, třeba jako my teď tady v Přibyslavi. Jiní kolegové z divadla vystupují veřejně jen občas, protože v běžném životě studují nebo pracují na poli vědy," upřesnil Hanák. Publikum Údifu je udivováno nejen spoustou fyzikálních zajímavostí, ale také zjištěním, že je vlastně fyzika v této podobě baví. Málokdo si však asi dokáže představit, jak je možné tolik lidí fyzikou nadchnout.

Chvíle porozumění

„Fyzika sama o sobě je perfektní nástroj k zaujetí a naší největší zbraní je okamžik, kdy publikum porozumí. Pocit porozumění je totiž nejkrásnější na světě a ten se právě pokoušíme lidem dopřát. Zároveň se snažíme předávat znalosti vtipně, využíváme divadelních prvků a hlavně publikum do našich experimentů či vysvětlování aktivně zapojujeme," vysvětlil Hanák a dodal: „Často přichází nápady tak, že si s něčím prostě hrajeme. Velkou inspirací jsou pro nás často návody k použití. Obsahují totiž pasáž, co se s daným výrobkem určitě dělat nemá, a tam my právě začínáme objevovat."