Stanice pečuje nejen o blaho zachráněných zvířat, ale věnuje se také ekologické výchově, která má učit děti už od malička jak se chovat k přírodě.

Učit lásce k přírodě

„Pro výuku zatím ve stanici nebylo vhodné místo. Ekocentrum vzniklo rekonstrukcí zchátralé vily z 30. let minulého století stojící v areálu stanice. Kdysi patřila sklářské rodině Císařů. Ochránci přírody budovu díky evropské dotaci vykoupili a opravili. Stálo to přes osm milionů korun," informoval ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

V ekocentru je velká výuková místnost, v patře jsou ubytovací prostory. Pro zdravotně postižené byl zaveden výtah, pro vozíčkáře zvedací plošina. Děti ze základních a mateřských škol, které se budou v ekocentru vzdělávat, zde budou moci také přespat. „Například pro děti z města může být nocování uprostřed přírody, kde budou moci otevřeným oknem v noci poslouchat zvuky lesa, nezapomenutelný zážitek," podotkl Karafiát.

Díky ekocentru se zlepší podmínky pro vzdělávací programy, jichž se v Pavlově minulý rok zúčastnilo přes 2 200 dětí ze šedesáti osmi škol .Ve stanici teď žije sto deset zvířat, například vydry, liška, orli, sovy, labutě a čápi," upřesnil ředitel Karafiát. Jak dodal,na ekologickou výchovu se v Pavlově zaměřují stále více, a to i proto, že počty zvířat umisťovaných ve stanici stoupají.

V mnoha případech by zvířata v záchranné stanici nemusela končit, kdyby se lidé chovali k přírodě ohleduplněji.