„Na start závodu, který se současně jede jako jeden z podniků letošního Českomoravského poháru a řadí se i do Volného poháru ČR 2016 se postavil 75 ostrých posádek a pět předjezdců z celé republiky, včetně hostů z Polska a Německa. To bude znamenat zvýšené nároky na čas a průběh akce," uvedl na začátek závodů ředitel Secký. Účast cizinců na závodech není nic výjimečného, stejně jako přítomnost žen za volantem.. Není to tak dávno, co si na rallye skvěle vedla srbská posádka Věry a Milovana Ilič, navíc to byla právě Věra, která pilotovala vozidlo s vynikajícím výsledkem. Letos si mohli účastníci závodu přečíst na startovní listině jméno Magdaleny Misiarz s druhým jezdcem Borko Lukaszem z Polska.

Láska k rychlé jízdě

Mezi těmi, kteří se vydali na trať zkusit štěstí, byl například Oldřich Jurka z Teplic a kolegou Petrem Koutným. „Na různých rychlostních závodech se účastním už 30 let. K závodům autům mě přivedl táta. Lásku k automobilům a rychlé jízdě jsme měli v rodině. Během roku startujeme na různých závodech po celé republice," prozradil pan Oldřich. Jak se ukázalo má za sebou už několik mistrovských titulů. Automobil Ford Escort Cosworth je jeho v pořadí už čtvrtý závodní vůz.

Podle dalšího závodníka Bořivoje Mináře z České Lípy, jinak rodáka z Josefodolu u Světlé nad Sázavou, je super rychlá jízda hlavně pro mladší ročníky, s přibývajícím věkem je člověk za volantem opatrnější. „Na rallye v Havlíčkově Brodě jsem vůbec poprvé, ale myslím, že to bude dobrý závod, perfektně organizovaný. Já závodím od roku 1985. Auta mám rád od malička. Jak říkám, závodění je nemoc. Jenže jak člověk stárne, už nechce tak riskovat. Když jsem byl mladší, dneska mi je už přes šedesát, tak jsem zatáčku prosvištěl, až se od kol kouřilo, ale dneska mi už mozek říká zpomal, hochu, zpomal," konstatoval závodník, který má za sebou úspěšnou účast na mnoha prestižních soutěžích doma i v cizině.

Na závodníky čekalo celkem osm rychlostních zkoušek. Startovalo se v sobotu ráno v 7.30 hodin z letiště v Havlíčkově Brodě. Trasa závodu vedla kolem Lučice a Okrouhličky.
Štěstí v závodě nakonec nejvíc přálo posádce závodníků z Hostivic u Nymburka.