„Nejsme žádní jezdci profesionální rallye. Jezdíme v provozu, takže prosím žádné bláznění. Nejde o rychlost, ale o zábavu," uvítal závodníky hlavní pořadatel soutěže Jiří Medek.

Na účastníky čekala nejdřív jízda zručnosti na letišti mezi kužely, parkování a couvání na přesnost, pak jízda neznámým terénem podle itineráře. Jako první se postavil na trať Vratislav Voral ze Sobíňova, jezdec velmi zkušený, člen Škoda klubu víc než třicet let.

Jízda s navigátorem

Jízdu zručnosti zvládl závodník bravurně, nicméně při couvání zamával červený praporek rozhodčího Františka Nováka se slovy: „Vráťo přejels čáru."

To ale nemohlo zkušeného borce, který se na těchto soutěžích umisťuje již léta v první desítce rozhodit. Zvlášť když ho čekala orientační jízda terénem s partnerkou v roli navigátora.

Nejdřív ukazatel itineráře vedl na východ, kde leží Přibyslav, město Žižkovo, poté se trať stáčela směrem na sever, kdy závodníci minuli jen „o fous" Žďárský region a pak kolem Havlíčkovy Borové směrem do cíle na Břevnici.

Po cestě si je Vratislav Voral, stejně jako jeho další kolegové za volantem, sám sobě řidičem, ale i časoměřičem a kontrolorem.

„Jízda podle itineráře dává závodníkům většinou zabrat, pokud zabloudí, ztrácejí body," vysvětluje Vratislav Voral.

I na praktické úkoly je třeba se soustředit. Schválně: Jaký je obvod vybraného stromu u České Bělé a v jaké výšce je most, po kterém kolem Bělé vede obchvat? Otázky vskutku zapeklité.

Pohár pro vítěze

„Učastníci závodu musejí dodržovat předpisy, jet podle pravidel silničního provozu. Na konci závodu se sčítají trestné body, například když někdo přijede pozdě, když se závodník netrefí podle pokynů do cíle a musí volat přítele na telefonu," vysvětlil Jiří Medek s tím, že hlavní je v soutěži dobrá zábava pro jezdce i celou rodinu rodinu.

Automobilová orientační soutěž je určeně jak zkušeným jezdům, tak i naprostým amatérům, účastní se dvoučlenné posádky, ale i celé rodiny. V cíli v Břevnici u Havlíčkova Brodu pak závodníci plnili praktické úkoly, jako házení šipek a zavrtávání vrutů do dřeva. Na vítěze letos čekal letos poprvé i putovní pohár.

Tímto pohárem se pro letošní rok může pochlubit Michal Schlossbauer. Na druhém místě skončila se stříbrem posádka rodiny Müllerových a na třetím místě skončil s bronzovou medailí tým rodiny Kabrdových.