VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okrašlovací spolek Budoucnost vydal všechny Havlíčkovy epigramy

Havlíčkův Brod - Unikátní počin se podařil Okrašlovacímu spolku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. Ctitelům díla Karla Havlíčka Borovského nabízí nyní zcela kompletní vydání Havlíčkových Epigramů, které bychom na knižních pultech a v antikvariátech hledali marně.

17.11.2016
SDÍLEJ:

Havlíčkovy epigramy ani dnes neztratily na aktuálnostiFoto: Foto:Deník/archiv

Jejich pozoruhodně křivohubé zrcadlo nic neztratilo ze svého provokujícího kouzla. Havlíček dokonale ovládal umění vyjádřit se stručným, satiricky vyhroceným básnickým útvarem a sám epigramy charakterizoval jako "malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral".

V roce 2015 Okrašlovací spolek Budoucnost v rámci projektu Křižovatky cest uskutečnil takzvanou Cestu epigramů Karla Havlíčka. Celkem 64 epigramů bylo díky pochopení majitelů domů a provozoven vystaveno za jejich okny, či výlohami. „V této souvislosti členové spolku zjistili, že Havlíčkovy epigramy nejsou téměř na trhu k mání a v antikvariátech se objevují jen sporadicky," prozradil za okrašlovací spolek analytik Jan Schneider. Nicméně poptávka po nich svědčí o tom, že Havlíčkovo dílo je živé nejen podle školních učebnic, ale i podle „neviditelné ruky trhu."

Teorie smíchu

Proto se Okrašlovací spolek rozhodl vydat Havlíčkovy epigramy vlastní péčí, což bylo prací sice namáhavou, leč radostnou. Zvlášť, když se okrašlovací spolek rozhodl ke kompletnímu vydání. Jedná se o zatím v Čechách poslední vydání Havlíčkových epigramů, které obsahuje dokonce i jeden Havlíčkův epigram, který byl napsán v němčině pod názvem Jeder lobet. Přeložila ho pečlivě Hana Formánková, přebásnil ho do češtiny Ladislav Vondrák. Epigramy byly zkompletovány péčí historika Michala Kampa, pracovníka Muzea vysočiny v Havlíčkově Brodě. Kniha obsahuje i takzvanou Smíchovou studii, kterou napsal ředitel havlíčkobrodského gymnázia Hynek Bouchal. Grafickou úpravu provedl Jiří Trachtulec, vytiskly Tiskárny Havlíčkův Brod. S vydáním se mohli poprvé seznámit čtenáři na letošním Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě. Knihy byla vydána u příležitosti 160 let od výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského.

Epigramy se Karel Havlíček vyrovnával se skutečností kolem sebe, která ho zneklidňovala a zlobila. Ale kolik těch epigramů vůbec bylo? „Už 40 let po Havlíčkově smrti Ladislav Quis došel k číslu 257. Základním kamenem seznamu je vlastní Havlíčkův soubor Epigramy 1845, zde užil poprvé členění, které obsahuje i nejnovější vydání okrašlovacího spolku Církvi, Králi, Vlasti, Můzám a Světu. Raný soubor Jehelníček Ludmily Češky ale je většinou ve výborech Havlíčkových epigramů opomíjen," konstatoval historik Milan Kamp.

Podstatou celé Havlíčkovy tvorby, hlavně jeho epigramů je úderný smích. „Podvratným šklebem reaguje na falešnou vznešenost takzvaných velkých dějin. Jeho smích otřásá zavedenými zkostnatělými a všeobecně uznávanými normami. Havlíček se ale nechce ve svých epigramech posmívat, naopak používá smích k tomu, aby adresáty svých veršů probudil ze snílkovství či z občanské lenosti," shrnul podstatu Havlíčkovy tvorbu ředitel gymnázia Hynek Bouchal.

Nedělejme si iluze, že kdyby se Karel Havlíček probudil do současnosti, byl by jeho postoj diametrálně odlišný. Podle Jana Schneidera rozhodně nebyl. Havlíček by byl dle jeho soudu s vysokou pravděpodobností stejně ironický, odvážný, drzý, kriticky nekorektní vůči nesmyslným zákonům, nabubřelým politikům, jejich normám a nařízením. Zákony a nařízení Evropské Unie by pro jeho satirickou tvorbu byly doslova zlatým dolem. Svým smíchem by provokoval i dnes, jeho život by byl zřejmě stejně krušný jako za Rakouska-Uherska. I dnes by byl jedněmi milován a obdivován, druhými naopak zatracován a nenáviděn.
Havlíčkovy Epigramy vydal Okrašlovací spolek budoucnost nákladem 1500 kusů.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení