„Snad nic neutíká rychleji než čas a obzvlášť ten prožitý v bezvadném kolektivu dětí. Poprvé se děti z Kalamajky představily veřejnosti v roce 1971 pod vedením Lucie Honsigové a přes dvacet let obohacovaly svými vystoupeními kulturní život v Havlíčkově Brodě, blízkém či vzdálenějším okolí a v neposlední řadě i v zahraničních partnerských městech," připomněla za soubor Lenka Žáková.

Jako velká rodina

V roce 1989 byla z několika bývalých členů založena Kalamajka dospělých. Dětská sekce souboru v Havlíčkově Brodě chyběla. V září 2007 Bohuslava Průšová tento nedostatek vyřešila obnovením dětského souboru. Už na první pohled je celý soubor Kalamajka jako velká rodina. Není nic výjimečného, že se tady při folklorních tancích a hudbě scházejí rodiče i děti. Když rodiče nevystupují v krojích na pódiu, tak se aspoň podílejí na přípravě vystoupení svých dětí.

"Moje dcery například chodí do dětského souboru od začátku, to je deset let. U nás doma máme k folkloru všichni blízko," prozradila například Markéta Charamzová. Dětský soubor se schází na zkouškách jednou týdně, v pátek, na dvě hodiny. „V souboru máme kamarády. Líbí se nám tance i kroje," svěřily se Eliška Charamzová a Markéta Maljarová. Markétu přivedla do souboru maminka, která sama s Kalamajkou vystupovala. Jestli se dřív spolužáci Elišce Charamzové smáli, že se v moderní době obléká do kroje, dneska jí nejspíš závidí. Protože dětský soubor Kalamajka vystupuje nejméně čtrnáctkrát do roka.Soubor jezdí i na různé folklorní festivaly po republice.

Podle Lenky Žákové má dětská Kalamajka 24 členů. Za dobu své existence si soubor získal mezi znalci folkloru vynikající pověst a na soutěžních přehlídkách sbírá jednu cenu za druhou. „Kroje si necháváme šít na zakázku u švadlen podle historických předloh. Jedná se o takzvaný německobrodský kroj. Bohužel originál se nezachoval, alespoň nevím o tom, že by ho někdo doma měl," podotkla Žáková.
K oslavě desátých narozenin pozval do divadelního sálu Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě na folklorní odpoledne dětský soubor Kalamajka i ostatní neméně známé folklorní soubory ze Světlé nad Sázavou, Rouchovan a Brna.