„S bronzovou medailí jsem velmi spokojený, mohl jsem sice být i druhý, bohužel mi to o malý kousek uniklo," sděluje své pocity sám Matěj.

Olympiády se zúčastnilo 390 budoucích fyziků z celkem 86 zemí. Z tradičních například Rusko nebo USA, nechyběli ale ani zástupci ze zemí poněkud exotičtějších, jako třeba Tádžikistán nebo Mongolsko. Mezi soutěžící bylo rozdáno celkem 76 čestných uznání, 102 bronzových medailí, 71 stříbrných a 64 zlatých.

I česká delegace, kterou kromě Matěje tvořili ještě další čtyři studenti, zaznamenala pěkný výsledek a domů si odvezla ještě tři medaile bronzové a jednu stříbrnou. „Řekl bych, že to je takový průměrný český výsledek, rozhodně je ale lepší, než minulý rok, kdy naše výprava přivezla 3 medaile bronzové a 2 čestná uznání. Celkové hodnocení národů nebylo zveřejněno, ale tipuji, že bychom byli někde kolem 35. místa při seřazení podle medailí," myslí si Matěj.

„Olympiáda probíhá tak, že každý tým studentů dostane svého průvodce, který zprostředkovává komunikaci s organizátory a má celou výpravu vlastně na starosti. Hned po příjezdu jsme také museli odevzdat veškerou elektroniku, aby nás naši leadeři (profesoři z Hradce Králové), kteří bydleli na jiném hotelu nemohli informovat o soutěžních úlohách," vysvětluje Matěj a také dodává: „ Samotná soutěž se skládá ze dvou experimentálních částí a tří teoretických. Na vyřešení každé zkoušky mají všichni stejný časový limit a sice pět hodin.

Pro všechny účastníky byl připraven i bohatý doprovodný program. „Pokaždé, když jsme nepsali testy, anebo na ně nečekali, jsme jeli na nějakou exkurzi. Byli jsme v muzeu, největším buddhistickém chrámu, královském paláci a historické vesnici. Je logické, že se každá země snaží prezentovat v tom nejlepším světle, a tak jsme si udělali neoficiální výlet ještě před zahájením celé soutěže. Měli jsme tak možnost poznat zdejší nestandartní životní poměry. Jeli jsme například místním autobusem, přes jehož díry v podlaze bylo vidět na silnici a málem mu za jízdy upadly dveře. Museli jsme také pít celou dobu balenou vodu a dávat pozor na každého komára, kterého jsme potkali. Toto je spolu s nedostatečnou organizací olympiády jedním z důvodů, proč bych se tam nerad vracel," dodává Matěj.