VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ad: Hokejový klub BK Havlíčkův Brod chce další milion korun (Deník 21.září 2015)

Havlíčkův Brod - Málokdy se zapojuji do veřejné diskuse ohledně městských dotací pro sportovní jednoty na území města, ale tento článek mě nenechává moc klidným, zvlášť když se k tomu přidá komentář předsedy BK pan Kozlíka, zastupitele pana Plodíka a vyjádření pana starosty Tecla.

27.9.2015 2
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

Rád bych se vyjádřil k obdrženým dotacím, kam směřují v BK , FC Slovan a TJ Jiskra – třem největším sportovním organizacím ve městě. Možná i tím objasním plno neznámých informací našim zastupitelům, když se setkávám s tím, že neví, kam který sport patří a kdo a co z těchto organizací vlastní, co má za povinnosti a za starosti – jak potom mohou zodpovědně rozhodnout. Všechny relevantní odpovědi jsou nedílnou součástí každé žádosti, která přijde na město. Nechal si někdo někdy předložit takovou analýzu? Proto se i naše TJ Jiskra přiklání k novým podmínkám rozdělování dotací z města Havlíčkův Brod pro následující rok (to se ale již nestihne, protože by o tom muselo být rozhodnuto v září 2015, jak je stanoveno v Zásadách pro přidělování dotací na daný rok).

A nyní jen několik statistických čísel pro srovnání podmínek jednotlivých oddílů.

BK Havlíčkův Brod má od města Havlíčkův Brod (TS HB) pro mládež vše na zimním stadionu za jednu korunu, nyní k tomu má přibýt i oddíl dospělých (kolik milionů korun je takto skrytých jako podpora tomuto oddílu?). Dotaci od města ve výši čtyř milionů korun (což dosud bylo 100 % celkových nákladů) v plné míře využívá na členskou základnu, kterou vykazuje v letošním roce u Okresního sdružení sportů Havlíčkův Brod v počtu 150 členů. Během roku se asi navýšila o členy mužského týmu o čemž OSS nemá informace. Pokud dotaci vydělíme na jednoho člena vychází ve výši 26 666 korun. Tato dotace je pouze na jejich činnost a mzdy trenérů a je to z důvodu, že nemají žádný vlastní majetek a nemusí vydat ani korunu na údržbu, provoz, renovaci a nemusí zaplatit za energie a další náklady – to se jim to sportuje a trénuje že? Pan Kozlík má pravdu v tom, že sport se dá dělat za různé peníze a když nám město dá, co chceme, tak i za tyto miliony.

FC Slovan Havlíčkův Brod. Od 1. ledna 2015 má od města Havlíčkův Brod (TS HB) sportování na Letním stadionu také za jednu korunu (i zde je skryto několik set tisíc korun jako podpora tomuto oddílu?), pouze si platí svého správce na údržbu travnatého hřiště a drobné práce. Mají alespoň nějaké vydání do sekaček a údržby. Přesto nechápu, že jim zastupitelstvo města navýšilo dotaci pro rok 2015 oproti roku 2014, kdy si museli hradit veškeré energie a opravy. Dotace od města ve výši 1,2 milionu korun (což dosud bylo cca 33 % celkových nákladů) k počtu členů, který je evidován na již zmíněném okresním sdružení je 394 členů. Pokud dotaci vydělíme na jednoho člena vychází ve výši 3 046 korun. Také FC Slovan Havlíčkův Brod nemá žádný majetek, a tak může tuto dotaci z velké části použít na činnost a mzdy trenérů.

TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Jde o jednu z největších sportovních organizacích nejen na okrese , ale i v Kraji Vysočina, která sdružuje 17 druhů sportů a jediná z nich se musí starat o svůj majetek v nezanedbatelné výši přes 82 milionů korun (snažíme se jednat s městem o bezúplatném převodu majetku na město, ale nejde to tak rychle, jak bychom si přáli). TJ celkem sdružuje 1 350 členů (mládež 650 členů – to nemají obě výše uvedené organizace dohromady – opět možné překontrolovat na zmíněném OSS). Při obdržené dotaci od města ve výši 3,4 milionu korun (což dosud bylo cca 38 % celkových nákladů) vychází dotace na jednoho člena ve výši 2 518 korun. A to prosím nejdříve musíme zajistit veškeré opravy, údržbu, zaplatit energie a také pronájem tělocvičny na zimním stadionu ve výši cca 240 tisíc korun za rok (jako jediní z tohoto tria). Mnohokrát se TJ Jiskra snažila svými žádostmi přesvědčit radu města a vedení TS HB, aby zavedli stejný metr pro nás, BK i FC Slovan – doposud to nešlo. Z výše uvedeného vyplývá. Že na odměňování trenérů u naší organizace nezbývají peníze, čemuž se nelze divit, když porovnáme dotační příspěvky od města. To možná myslel i zastupitel Plodík v článku ze dne 21. září v Deníku, že kdo má zastání v zastupitelstvu, ten si své peníze prosadí, ostatní asi ne, ale dotaci dostávají všichni. Naše sporty produkují jak v jednotlivcích, tak v kolektivních sportech MČR , účastníme se ME, MS a EP v určitých druzích sportů. Máme mistry i vicemistry Evropy. Jsme pořadatelé MČR, MEJ, ME, SP a podobně, pořádáme mezinárodní turnaje v různých druzích sportů.
Myslím si, že toto vyjádření poměrů a uvedení všech informací na správnou míru občanům města, rodičům sportujících dětí, trenérům, vedoucím mužstev a funkcionářům jednotlivých odvětví sportů objasní celou situaci a možná i otevře oči, jak se přistupuje k jednotlivým sportovním organizacím nejen v přidělování městských dotací. Nezdá se vám všem, že přidělování dotací na počet členů v organizaci je neúměrný, když se vezme v potaz, kdo si za to a co platí?

Pavel Mazánek, tajemník TJ Jiskra

Autor: Redakce

27.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení