Nejnavštěvovanější zámek na Vysočině zkrášlí v předvánoční čase vánoční výzdoba. Prostory zámku v Telči na Jihlavsku provoní perníčky a perníkové chaloupky vyrobené v nedalekých Studnicích. Prohlídky se na zámku v Telči konají o dvou následujících víkendech, vždy od pátku do neděle mezi desátou a patnáctou hodinou.

„Navíc v neděli třetího a desátého prosince budou odpolední prohlídky probíhat za hudebního doprovodu dětí z folklórního souboru Kvítek, Kvíteček z Telče“, komentoval kastelán telčského zámku Bohumil Norek. Kromě adventního programu  nabízí telčský zámek letos poprvé i zimní provoz.

České korunovační klenoty vystaví zámek ve Světlé nad Sázavou.
České korunovační klenoty na Vysočině. Výstava na zámku ve Světlé začíná

Předvánoční atmosféru si mohou lidé užít i na Třebíčsku. Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Také zde zavládne vánoční atmosféra. Návštěvníci se stanou hosty výstřední hraběnky Elvíry z Vrbna a oslaví s ní a její rodinou vánoční svátky. Hrané kostýmované prohlídky nazvané „Vrbnové slaví Vánoce“ budou probíhat o víkendu devátého a desátého prosince od devíti dopoledne do páté hodiny odpolední,“ uvedla mluvčí regionálního pracoviště Národního památkového ústavu Markéta Slabová s tím, že vstupenky je nutné zakoupit předem on-line.

Na nádvoří zámku v Jaroměřicích se také po oba dva dny konají adventní trhy s ukázkami tradičních řemesel a dílnami pro děti. „Pro malé i velké návštěvníky bude k dispozici kočovná herna Sládkovna,“ doplnila Slabová.

Instalace ruského kola na Karlově náměstí v Třebíči
VIDEO: Třebíčský advent ozdobí velké ruské kolo. Už stojí na Karlově náměstí

Vánoční program pro návštěvníky si připravili na sobotu šestnáctého prosince i na zámku v Náměšti nad Oslavou. Koná se tam akce s názvem Kouzelné Vánoce na zámku. „Těšit se můžete na vánoční zpívání v zámecké kapli, představení s názvem Vánoční hra aneb Co andělé zvěstovali v podání Divadla Kufr, zdobení perníčků, vánoční fotokoutek nebo projížďky na koních“, vyjmenoval kastelán zámku Marek Buš. Zájemci mohou přijít od desíti do osmnácti hodin.

Pozadu v předvánočním čase nezůstane ani hrad Lipnice na Havlíčkobrodsku. „Hrad připravuje na třináctého prosince adventní koncert Jaroslava Svěceného a Markéty Laštovičkové,“ dodala mluvčí památkářů.

Novinka. Hradební parkán v Jihlavě lemují sochy zvířat, které budou od neděle svítit.
Světelná procházka Jihlavou. Na hradbách sedí obří veverka, nechybí ani velbloud

Atmosféru zimního hradu mohou návštěvníci lipnického hradu zažít od pátku patnáctého do neděle sedmnáctého prosince. „Adventní volné prohlídky budou spojené s vánoční výzdobou a topením v kachlových kamnech. Přístupné bude nádvoří s hradní kaplí a první patro Thurnovského paláce i s vyhlídkou na věži Samsonu“, pozval kastelán hradu Marek Hanzlík. Lidé mohou na hrad v Lipnici přijít ve čtyři hodiny odpoledne, brány hrad zavře v osm večer.