VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Advent zpestří rozsvícení stromů, výstava nebo Mikulášská mašinka

Havlíčkobrodsko – Zářící stromy, tradiční Rybova mše, výstava o tom, jak naši předkové trávili zimní čas nebo Mikulášská mašinka s nefalšovaným čertovským peklem, to je jenom zlomek akcí, které si před první adventní nedělí připravila města na Havlíčkobrodsku.

29.11.2017
SDÍLEJ:

Advent v Havlíčkově Borové.Foto: Deník/Jakub Janáček

Advent je odvozen od latinského výrazu adventus neboli příchod. Je obdobím očekávání Spasitele a oslav narození Ježíše Krista. Mělo by být spojeno s projevy zbožnosti, pokory a čtyřmi nedělemi půstu. Toho však lidé nikdy příliš nedbali a náboženská podstata adventu se odjakživa mísila se světskými radostmi. Ostatně nabídka lákadel byla vždy bohatá. Vánoční trhy nabízejí nepřeberné množství lahůdek už od středověku.

Mnoho zajímavostí o tom, jak trávili zimu a vánoční čas naši předkové, se mohou dozvědět návštěvníci Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě. V pátek se tu otevře nová výstava s názvem Staročeské Vánoce a zimní řemeslo. „Letošní výstava bude trochu netypická. Samozřejmě navodí atmosféru staročeských Vánoc a bude tu selská jizba s lidovým nábytkem, ale zaměří se také na tradiční řemesla, kterými se lidé zabývali přes zimní období,“ prozradil ředitel brodského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.

V adventním období už bylo dávno po sklizni, pole byla zoraná a venkovní práci vystřídala práce doma. „Na polích se dělat nedalo, takže se lidé zabývali jinými činnostmi. Neměli moc peněz, takže se snažili být soběstační a všechno si vyráběli sami. Štípali šindele, opravovali nářadí, ženy předly nebo draly peří. Někde lidé přes zimu také vyráběli hračky. Pro tuto výrobu je typická především obec Krouna a oblast okolo Hlinska. V létě je potom prodávali na trzích,“ uvedl Jedlička.

Výstava lidem představí tradiční zvyky a život našich předků. Uvidí také, jak se vařilo a peklo, jak probíhala zabíjačka na vsi nebo jaké byly nástroje řezbářů, truhlářů či dráteníků. „Na výstavě bude k vidění i část věcí z unikátní sbírky, kterou právě přebíráme. Čítá zhruba tisíc kusů exponátů z období od poloviny 19. století. Jsou mezi nimi valchy na praní, hudební nástroje nebo kroje. Všechny věci pochází z oblasti mezi Humpolcem a Havlíčkovým Brodem,“ doplnil ředitel muzea.

Vernisáž výstavy proběhne 1. prosince v 17 hodin. Expozici doplní také tematicky zaměřené tvůrčí dílny. Hned v pondělí 4. prosince proběhne dílna s názvem Dřevo není jenom do kamen. Návštěvníci se mohou těšit na práci se dřevem, ukázku vyřezávání betlémských figurek, výrobu ozdob z hoblin nebo ukázku výroby šindelů. O týden později, 11. prosince potom přijde na řadu dílna s názvem Tkaní, dračky a povídačky a 18. prosince muzeum návštěvníky zasvětí do tajů pečení a zdobení perníčků. Dílny se konají vždy od 8 do 16 hodin.

Vánoce se neobejdou bez České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Na nejpopulárnější a dodnes nejhranější skladbu vánočního období se lidé mohou vydat v sobotu na zámek Úsobí. Koncert proběhne od 18.30 hodin v Rytířském sále zámku, tentokrát v podání hudebního souboru REBELCANTO z Hradce Králové.

Sváteční atmosféru podtrhne také slavnostní rozsvícení vánočních stromů. V sobotu proběhne třeba ve Ždírci nad Doubravou. Na náměstí se vydá lampionový průvod, zahraje tu Country band Jardy Bílka, zazní koledy v podání zdejších školáků a přijede i koňské spřežení. Lidé si také mohou nechat posvětit adventní věnce a závěrečnou tečkou bude ohňostroj. V sobotu se v 16 hodin rozsvítí i stromeček v Uhelné Příbrami. O den později, na první adventní neděli, se rozzáří stromeček v Horní Krupé nebo v Havlíčkově Brodě. Tady v 16.30 hodin vystoupí pěvecký sbor Voříšek ze Základní Školy V Sadech a podle organizátorů možná přijdou i andělé.

Za sváteční atmosférou se lidé mohou vydat na adventní jarmarky. V sobotu třeba do brodské kavárny U Notáře, kde budou probíhat ukázky tradičních i netradičních řemesel, jako je keramika, výroba cínovaných šperků, vinutých perel nebo paličkované krajky. Nebude chybět ani dílna pro děti se skládáním papírového betlému. Akce se koná od 10 hodin.

Řezbářské práce, perníčky, svíčky nebo kovářské výrobky budou k vidění a k zakoupení také na Pelestrově. Prodejní výstava začíná v neděli 3. prosince od 14 hodin.

V minulosti po českých domácnostech v adventním čase chodily různé obchůzkové postavy. 3. prosince se za okny světniček zjevovaly Barborky, ženy zahalené do bílých plachet a s rouškou přes obličej, které zazpívaly píseň o svaté Barboře, obdarovaly děti a šly zase o dům dál. Tento zvyk se dodnes v některých oblastech České republiky uchoval nebo alespoň jeho pozůstatky v podobě dávání punčochy za okno, kam Barborka po zásluze nadělí.

Nejznámější postavou je dnes Mikuláš, se kterým už sice nechodí průvody pestrých masek, jako ve středověku, ale i tak se této tradici podařilo přetrvat až do současnosti. Mikuláš sice tradičně chodí až 5. prosince, na Havlíčkobrodsko ale přijede trochu s předstihem, v Mikulášské mašince. Ta vyjede 2. prosince buď ve 12.20 hodin z brodského nádraží nebo z chotěbořského nádraží ve 13, 14.45 nebo 16 hodin. Cestující se mohou těšit na jízdu historickým vlakem s Mikulášem, čertovské peklo nebo venkovní andělskou stezku.

V úterý 5. prosince se v 16 hodin otevře také tradiční peklo v brodské Galerii výtvarného umění. Do pekla v podzemí a čertovské školičky zve zase Světlá nad Sázavou. Pekelníci se ve zdejším podzemí představí od 15.30 hodin. Program doplní prodejní výstava v Galerii Na Půdě od 13 hodin a bohatý kulturní program, jehož součástí budou koncerty v kostele svatého Václava od 15.45 a 18.45 hodin nebo světýlka naděje u zdejší kašny od 16.30 hodin. V 17.30 potom vystoupí trubači u stromečku, který se v 18 hodin slavnostně rozsvítí.

Další obchůzkovou postavou minulosti byla svatá Lucie nebo strašidelná Perchta, která hrozila dětem rozpáráním bříška, když se nebudou postit. Hned po Mikuláši chodil také záludný Ambrož, který rozhazoval po zemi sladkosti a všechny odvážlivce, kteří si dovolili sladkost sebrat, honil a mrskal metlou. Další děsivou postavou byl Žber, ten se v některých oblastech objevoval 13. prosince. Některá místa na Vysočině také před Vánocemi obcházela „štědrá bába“. Ta do místnosti nikdy nechodila a nadělovala do punčoch, nohavic a punčošek za okny.

„Řada tradic je bohužel na spoustě míst přetržena a někde se zase udržela až do současnosti. Vesnice od vesnice to může být jiné. Z dětství na Pelhřimovsku si třeba pamatuji ještě obchůzky Lucek, kdy se dívky převlékly do bílých prostěradel,“ zmínil ředitel Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.

Autor: Veronika Hošková

29.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 90 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič pro rozvoz jídel (pouze pro OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 95 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - rozvoz hotových jídel po H.Brodě, - prac. doba PO-PÁ 8-13 hodin, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Řízek-drive s.r.o. - pracoviště hb, Havlíčkova, č.p. 2569, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Leoš Palán, +420 724 355 700. Výroba - Výroba Seřizovači 35 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) obráběč kovů s praxí - CNC a NC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: - výše platu podle zkušeností, typu stroje a znalostí programování, - prac. doba 5:00 - 13:30 hodin, Tel. nebo osobní kontakt v prac. dny 6-13 hod.. Pracoviště: B e h o spol. s r. o., 582 63 Ždírec nad Doubravou. Informace: Jana Křesťanová, +420 561 202 020(021,022). Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 9 925 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9925 kč, mzda max. 14325 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vzdělávací a výchovná činnost směřující k získávání vědomostí, dovedností a návyků dětí v MŠ podle vzdělávacího programu, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola libice nad doubravou, nám. Sv. Jiljí, č.p. 11, 582 77 Libice nad Doubravou. Informace: Jana Mrvová, +420 775 408 340. Informační technologie - Informační technologie Administrátor 20 000 Kč Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí konzultant pro informační systém. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe podmínkou, ochota učit se novým věcem, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Amikon.cz s.r.o., Smetanovo náměstí, č.p. 3290, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Pecen Karel, +420 603 224 519.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sestry Havelkovy.

Chotěboř oslaví 100 let republiky v muzeu, na plese i odhalením pamětní desky

Úterní den přinesl studentům Letní žurnalistické školy návštěvu pivovaru Rebel a redakce Havlíčkobrodského deníku.
8

Budoucí novináři ochutnali brodského Rebela

Již sedmnáctá koňská benefice jde letos po stopách olympijských kruhů

Havlíčkův Brod – V pořadí již 17. ročník veřejné benefice na podporu hiporehabilitace, se koná 29. srpna v areálu parku psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Výstava na Staré radnici připomíná srpnovou invazi

Havlíčkův Brod - Už 50. výročí srpnové invaze do Československa. To je námět výstavy, která byla otevřena v pondělí 20 srpna ve foyeru Staré radnice v Havlíčkově Brodě.

OBRAZEM: V Chotěboři teklo pivo proudem, pivovarníci slavili

Chotěboř - V sobotu 18. srpna to v Chotěboři na náměstí žilo. Místní pivovar pořádal již své 8. pivovarské slavnosti. Program byl bohatý, lidé si užili hlavně vystoupení kapel různých žánrů. Jednoznačnou hvězdou byla Olga Lounová, všestranná umělkyně, která se představila ve výborné kondici, nejenom co se týče zpěvu. Mnohým se tajil dech, když dokonce vylezla na konstrukci pódia několik metrů nad zemí.

Leština otočila derby s nováčkem. Prohrávala už 3:0

Druhé kolo I. A třídy přineslo okresní derby, kdy do Leština zavítal nováček ze Štoků. Leština i přes optickou převahu prohrávala 3:0 po vlastních chybách. Ovšem nadechla se k drtivému obratu. Během pěti minut ve druhé půli srovnala a nakonec šla do vedení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT