Dvaašedesátiletý právník Robert Jonák nečekaně zemřel v sobotu před sedmou hodinou večer ve svém bytě.

Naposledy na sebe upozornil na začátku září, kdy se mu v dlouholetém sporu podařilo vysoudit rekordní odškodné pro rodinu za smrt rodičky v třebíčské nemocnici.

Příčina advokátovy smrti zatím není známá. Podle příbuzných šlo ale s největší pravděpodobností o náhlé úmrtí spojené s mozkovou či srdeční příhodou. Přesnou příčinu smrti určí až pitva. Podrobnější informace by měla mít rodina ve středu.

„Byl to šok. Pár hodin před tím, než zemřel, jsme spolu byli na výletě. Vůbec si to nikdo z nás nedokáže vysvětlit, protože tatínek byl psychicky i fyzicky hodně vitální," popsala dcera Irena Jonáková.

Rodina na něm v poslední době nepozorovala, že by byl nějak nemocný, ani si nestěžoval na žádné zdravotní problémy. Tragédie je o to smutnější, že před rokem a půl zemřela za tragických okolností Jonákova čtyřiatřicetiletá dcera při potápění v Albánii.

Rodinná advokátní kancelář, kterou Robert Jonák provozoval se svou dcerou Irenou, bude fungovat dál. „Musíme přerozdělit kauzy. Je jich relativně hodně, takže to bude nějakou dobu trvat," uvedla Irena Jonáková.

S nemocnicí musí vyjednávat jiní

Zpráva o Jonákově smrti v pondělí zaskočila i Jaroslava Hlavatého z Myslibořic na Třebíčsku, který havlíčkobrodskému advokátovi vděčí za to, že se mu podařilo po šestiletém sporu vymoci rekordní odškodné za smrt manželky při porodu.

„Je to pro mne šok. V pondělí mi měl volat, abychom se domluvili na termínu schůzky s vedením nemocnice. Už jsem se těšil, že to celé skončí, ale nikdy by mne nenapadlo, že to dopade takhle," svěřil Hlavatý. S advokátem mluvil naposledy ve čtvrtek a podle Hlavatého nic nenasvědčovalo tomu, že by se jeho zdraví nějak zhoršilo. „Naopak, hýřil vtipem a optimismem," dodal Hlavatý.

Rodina z Myslibořic, stejně jako advokátní kancelář Roberta Jonáka, už dostala od soudu v Brně písemné vyhotovení rozsudku. V rozsudku soudkyně za hlavní viníky tragického porodu označila lékaře z třebíčské nemocnice. Za to, že nechali ženu po porodu vykrvácet, přiznala rodinně odškodné tři a půl milionu korun. Jde o vůbec nejvyšší odškodné za smrt po porodu u nás. Rozsudek má na stole i vedení nemocnice. Na případné odvolání má nemocnice čas během tohoto týdne.

„S největší pravděpodobností se odvolávat nebudeme, i když zdůvodnění soudu je všelijaké. Nechceme ale dál tuto nešťastnou událost protahovat," řekl v pondělí ředitel nemocnice Leoš Dostál. Ředitel se ještě tento týden sejde s Jaroslavem Hlavatým, aby ho o krocích nemocnice osobně informoval.

„Chci se s panem Hlavatým osobně sejít, abych mu vyslovil politování nad tím, co se stalo, a lidsky si ním o tom promluvil. Také chceme rodinu informovat o našem dalším postupu," uvedl Leoš Dostál. Z vyjádření Leoše Dostála je patrné, že rozsudek tento týden nabude právní moci a nemocnice bude muset rodině peníze vyplatit.