„Pomník Aviatika od výtvarníka Radomíra Dvořáka je věnovaný památce všech pilotů a leteckých nadšenců, kteří na Brodském letišti a v jeho okolí působili, působí nebo působit budou. S návrhem kamenného pomníku, věnovaného pilotům z Havlíčkobrodska i Německobrodska přišel v minulosti místní výtvarník Radomír Dvořák,“ informoval za brodský aeroklub Tomáš Holenda.

Pomník bude stát u hlavní příjezdové cesty k letišti od Humpolecké ulice, blízko letištní plochy. Město Havlíčkův Brod na pomník darovalo padesát tisíc korun. Zastupitelé tím vyhověli žádosti o poskytnutí daru tamnímu aeroklubu. Letiště bylo důležitou součástí Brodu, aeroklub chce vzdát hold i pilotům, kteří tam působili. Památník se zobrazením heraldického lva uvidí obyvatelé města 28. října při slavnostním odhalení.

Podle Radomíra Dvořáka je památník vysoký přes tři metry, váží skoro čtyři tuny. Tvoří ho otevřená kniha se znakem lva a opravdová vrtule z letadla. Cena pomníku je necelých 200 tisíc korun. Na podporu vzniku památníku otevřel aeroklub počátkem letošního roku transparentní účet. Podle posledních informací je na něm necelých sto tisíc korun.

Nebe plné parašutistů nad Přibyslaví
Nebe plné parašutistů. Přibyslavský Aeroklub hostil letecké dobrodruhy

Podle sochaře Dvořáka každý, kdo na pomník přispěje, má šanci zapsat se do historie na 10 tisíc let. Za jméno či vzkaz na pomníku v délce deseti znaků zaplatí zájemce 10 tisíc korun, za čtyřicet znaků 40 tisíc. „U příspěvku v hodnotě 30 až 40 tisíc má dárce možnost vložit vzkaz do vodotěsné mrtvé schránky v podstavci,“ upozornil na svém webu sochař.

Cena necelých 200 tisíc korun je pouze za pořízení a hrubé zpracování pomníku. „Žiju v ulici pod letištěm. Chtěl jsem aeroklubu věnovat dárek a rozšířit vědomí o letišti a jeho historii,“ vysvětlil sochař.

Slavnostní odhalení kamenného pomníku Aviatika
Uskuteční se v sobotu 28. října od 14.00 před areálem letiště Aeroklubu HB při přístupu od Humpolecké ulice.
Slavnostní akt ozdobí vystoupení Havlíčkobrodské dvanáctky s kapelníkem Zbyňkem Paličkou.
Oficiální část bude ukončena státní hymnou.
Po slavnostním odhalení 333 centimetrů vysokého pomníku bude následovat krátký letecký program.

Havlíčkobrodskému aeroklubu se v roce 2011 podařilo povýšit tamní letiště na jediné mezinárodní letiště v kraji, které je schopné přijímat i lety ze zemí mimo Schengenský prostor. Brodské letiště využívá pravidelně třeba pražský aeroklub z Letňan k pořádání plachtařských soutěží. Pražský klub Avia Letňany má stovku členů a ti jezdí trénovat právě do Havlíčkova Brodu. Důvod je ten, že v Praze je vzdušný prostor tak zatížený, že piloti nemají kde trénovat.