Nemocnice v Havlíčkově Brodě eviduje za loňský rok dluhy ve výši přes 140 tisíc korun. Jednoznačně vedou dělníci z Rumunska.

„Skutečně, naše nemocnice zaznamenává poslední roky nárůst případů, kdy cizinci, kteří jsou zde zaměstnaní přes pracovní agentury, nemají platné zdravotní pojištění. Velice časté je zjištění, že se sice prokáží zdravotní kartou, ale již není krytá pojišťovnou, tedy není platná, což ovšem nemáme šanci zjistit," potvrdila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Vymahatelnost mizivá

To zdravotníci zjistí až v situaci, kdy žádají pojišťovnu o úhradu a ta sdělí, že za danou osobu nic neuhradí.

„Stává se to zejména proto, že zaměstnavatel či agentura je odhlásí, oni ale ještě využijí karty i když není platná. Nebo přijdou cizinci na ošetření a agentura ještě nemá pro ně pojištění zajištěno, i když je to jejich povinnost. Nemocnice pacienta s úrazem či v akutním stavu musí ošetřit, následně fakturujeme tyto částky, ale vymahatelnost je mizivá. Skutečně, v tomto roce jde převážně o agenturní pracovníky – zaměstnance společnosti Futaba," dodala mluvčí.

Jen v letošním roce eviduje havlíčkobrodská nemocnice dluhy přes 25 tisíc korun. Z toho pacienti z Ukrajiny nezaplatili přes pět tisíc korun, pacienti původem z Bulharska dluží za ošetření něco přes tři tisíce, ovšem za pacienty z Rumunska nebylo dosud uhrazeno víc než patnáct tisíc korun. Z toho více než pět a dvaceti tisícového dluhu jde podle mluvčí nemocnice o agenturní pracovníky, kteří dluží přes 14 tisíc.

„Ovšem přesné údaje nejde zjistit, neboť někteří nám nesdělí, že jsou u nás zaměstnaní přes agentury," podotkla mluvčí a připomněla, že za pacienty z Kazachstánu odmítla zdravotní pojišťovna dluh za více než 16 tisíc korun zaplatit.

Za loňský rok dluží cizinci nemocnici dokonce 141 630 korun. „Jedná se o agenturní pracovníky z Rumunska," upřesnila mluvčí. S ohledem na to, že nejčastěji byli v seznamu dlužníků připomínáni agenturní zaměstnanci společnosti Futaba z Baštínova u Havlíčkova Brodu, oslovil Deník tuto společnost a požádal ji o vyjádření.

„Co se týče zdravotního pojištění agenturních zaměstnanců dočasně přidělených k výkonu práce u naší společnosti, jak už vyplývá z výše uvedeného, tak se jedná o agenturní zaměstnance, nikoliv kmenové zaměstnance naší společnosti," sdělil Petr Charvát, manažer společnosti Futaba.

„Bylo nám sděleno, že jsou jejich zaměstnanci přihlašováni k pojištění v řádném termínu, nicméně může nastat prodleva mezi registrací, evidováním a vydáním průkazu pojištěnce. Může vzniknout podezření, že takový zaměstnanec, který nemá kartičku, respektive průkaz pojištěnce, tak nemá zdravotní pojištění, ačkoliv je ve skutečnosti pojištěn," dodal Charvát.

Dluhy, které eviduje brodská nemocnice, jsou jen kapkou v moři. Cizinci, především zaměstnanců agentur, kteří dluží za ošetření, jsou celorepublikový problém. České nemocnice ošetřily v minulém roce přes 97 000 cizinců a vyšlo je to na 724 milionů korun. Na konci roku za poskytnutou péči zůstal dluh 30 milionů korun. Spočítal to Ústav zdravotnických informací a statistiky.