Při kontrole čistoty využijí zdravotníci takzvanou UV lampu, která kvalitu mytí nekompromisně odhalí. Den hygieny rukou se v posledních letech neustále opakuje, což ale podle zdravotníků není na škodu. Doma stačí každému samozřejmě běžné mýdlo a tradiční hygienické návyky. Mytí rukou po použití WC je samozřejmost. V nemocnici je to něco jiného.

Nozokomiální sestry provádějí pravidelně mezi zdravotníky kontroly čistoty rukou, 90 procent z nich má vždy ruce čisté dle předpisů. Jak tedy správné mytí rukou v nemocnici vypadá? Podle nozokomiální sestry Věry Deylové jsou nejkritičtější místa konečky prstů, kde se nachytá nejvíc mikrobů, dále hřbety rukou a palce. Desinfekční přípravek je třeba vtírat do rukou, především do kritických míst, po dobu třiceti vteřin.

Čistotu rukou není radno podceňovat. Ruce zdravotníků jsou vystaveny rizikukontaminace nejrůznějšími mikroorganismy. Zahraniční studie upozorňují například na možnost kontaminace zlatým stafylokokem nebo žloutenkou typu B. Dohled nad správnou hygienou rukou patří v péči o pacienty brodské nemocnice k prioritám. Zaměstnanci jsou v oblasti nozokomiální hygieny (hygieny rukou) pravidelně proškolováni. Pracovnice spojených laboratoří provádějí speciální stěry na rukách všech zaměstnanců, jak pomocného a středního zdravotnického personálu, tak u lékařů.