Nejznámějším havlíčkobrodským sportovištěm je areál Plovárenská, který byl otevřen v červnu roku 2009. I po devíti letech fungování je komplex velmi oblíben a často veřejností využíván. Avšak v letních měsících návštěvnost pravidelně upadá: „Každý rok o prázdninách chodí méně lidí. Je to způsobeno jak velkými teplotami, tak tím, že má mnoho rodin dovolené,“ podotkl Petr Hitzger, jeden ze správců sportovního areálu, a dodal: „Dopoledne sem často chodí příměstské tábory a hrajou fotbal nebo vybíjenou, ale veřejnost Plovárnu v těchto vedrech navštěvuje až k večeru.“

V areálu jsou k dispozici sprchy, toalety a převlékárny, ale nejsou odemčené. „Sociální zařízení zamykáme. Když jsme je nechávali odemčené, ztrácely se toaletní papíry a byl tam docela nepořádek. Kdo potřebuje, dojde si pro klíč a my mu ho půjčíme,“ uvedl Petr Hitzger. Návštěvníci Plovárenské si mohou na místě za drobný poplatek půjčit veškeré sportovní náčiní.

Od července 2015 využívají nadšenci posilování Street Workout hřiště a novinkou z letošního června je umělá tráva na třech fotbalových hřištích. „Na nové umělé trávě hodně trénovali účastníci Mistrovství Evropy v softballu. Myslím, že se to vybudovalo hlavně pro tyto účely. Jinak nejvíc z celé Plovárny je využíváno workoutové hřiště a dále je zájem o tradiční sporty jako volejbal, tenis či basketbal,“ zhodnotil Hitzger.

Podobné, avšak menší sportoviště se nachází u Základní školy Wolkerova. K dispozici tam je fotbalové hřiště s umělou trávou, tenisový kurt, basketbalové hřiště či běžecký ovál. Srpnová otevírací doba tohoto areálu je od 9 do 21 hodin.

Letos na jaře byla zrekonstruována část cyklostezky podél řeky Sázavy, což brodským obyvatelům nabízí ideální možnost využít inline brusle nebo bicykly. Jedná se o přibližně pětikilometrovou trať, po které se letos v neděli 16. září poběží již šestý ročník Havlíčkobrodského půlmaratonu.

Velkou změnou prošel letos i havlíčkobrodský fotbalový stadion. Na hřiště byl položen zcela nový koberec trávy, což zejména v prvních dnech vyžadovalo důsledné zalévání. Běžecký ovál kolem hřiště má též novou podobu. Místo škváry teď kolem zeleného trávníku září oranžově-červený tartan s bílými lajnami.

Mezi tradiční sportovní zařízení v Havlíčkově Brodě patří tenisový areál. Členové klubu mohou využívat šest kurtů a zeď. Od roku 2015 se tenisový oddíl těší z nově vybudovaného sociálního zázemí, na čemž se velkou měrou podílelo město.

Minulý týden zahájili brodští hokejisté přípravu na ledě. Stadion tak nabízí pro srpen poněkud neobvyklou sportovní činnost – veřejné bruslení.