Matka v noci před třemi lety sama porodila, ale po hodině, kdy dítě bylo stále spojeno s placentou pupeční šňůrou, si na pomoc zavolala záchranáře. Lékař po příjezdu rozhodl o převozu dítěte do nemocnice i přes odpor matky, zákroku nakonec musela asistovat i policie. Novorozený chlapeček skončil nakonec na několik dní v inkubátoru, byl totiž silně podchlazený. Otec dítěte, který u porodu asistoval, tvrdil, že partnerka byla po porodu jako vyšinutá. „A doktor byl šokovaný z hygienických podmínek na místě. Byt byl ve strašném stavu, špína na zemi, pohozené zbytky jídel," prohlásil muž.

V takové situaci se nelze divit, že se lékař od záchranky rozhodl odvézt dítě do nemocnice i proti vůli jeho „alternativní biomaminy". Zřejmě to byl starší člověk, respektující Hippokratovu přísahu, který nebyl na podobné úchylky zvyklý. Není bez zajímavosti, že onen lékař, podle jeho nadřízeného, nezvládl následnou soudní štvanici a předčasně zemřel. Alternativní biomamina by měla být ráda, že se zdravotníci rozhodli o podchlazené dítě postarat, a ne se soudit, navíc může být ráda, že si ji dosud důkladně neproklepla sociálka. Doufejme, že vysouzené peníze použije na péči o rodinu, i když o tom lze pochybovat.

Pokud se alternativní biomaminy rozhodnou rodit doma, ohrozit život svůj i dítěte, v době, kdy polovina mladých žen už má zdravotní potíže a ty další poprvé rodí na pokraji přechodu, je to jejich věc. Nikdo jim v tom nemůže bránit. Ať si domácí adrenalin užijí do bezvědomí, ale ať laskavě neobtěžují zdravotníky od záchranky v momentě, kdy se zážitek nevyvíjí podle jejich představ. Že se alternativní biomaminy zastal soud, není nic divného. Žijeme v pomatené době, která nás nutí ohlížet se přes rameno, a názor, který není momentálně in, neříkat nahlas, jinak dostaneme ošklivou nálepku, musíme být neuvěřitelně korektní, politicky i společensky, respektovat každého sociopata, byť on nerespektuje nás. Neboť dnes platí, že čím podivnější úchylkou jedinec trpí, čím je drzejší a agresivnější, tím víc péče se mu dostává od různých institucí, na rozdíl od jeho potenciálních obětí, na které instituce kašlou. Bylo by zajímavé vědět, jak by se případ vyvíjel, kdyby dítě po podivném domácím porodu zemřelo. Stoprocentně by ten samý lékař byl kritizován za neposkytnutí péče, veřejně dehonestován a léta vláčen po soudech.

stepanka.saadouni@denik.cz