Až do dob hlubokého středověku, kdy křesťanství soupeřilo s pohany se ponořili autoři scénáře tradiční bitvy o hrad Notorburk, skupina historického šermu Notorix Denatur.

Na louce u Sechova na Ledečsku se střetlo asi 150 šermířů, z toho asi třicet žen z různých koutů republiky. „Slyšeli jsme o tom v rádiu, ale teď nevíme, jestli to bude vhodné pro malé děti,“ obávali se manželé Širhalovi z Chrudimi. Děti ale mohly nechat oči na maketě středověkého hradu uprostřed louky, kterou pořadatelé stavěli celý týden. „Padl na to celý kamion dřeva,“ prozradila za pořadatele Eva Doležalová, alias krutá kněžka Deliria.

Bitva o Notorburg patří k tradičním letním akcím na Havlíčkobrodsku, která se letos konala již popáté. Více než stovka milovníků historických soubojů si tou dobou bere dovolenou nebo hází za hlavu veškeré prázdninové plány a tráví na sechovské louce celý týden.

Staví nejen maketu středověkého hradu, ale také historickou krčmu, orientální čajovnu, řemeslný trh, vymýšlí soutěže a hry pro nejmenší návštěvníky. „Nechceme aby to byla pouť,“ zdůraznil jeden z autorů scénáře historické bitvy Martin Doležal.

Jenže za pět let se akce rozrostla do takových rozměrů, že sami šermíři už nestačí pořadatelsky zajistit a proto se jim o pořádek musí starat bezpečnostní agentura.