Diváci se mohou těšit na trojici nejlepších jihlavských filmů. Už včera mohli zhlédnout režijní debut rumunského kameramana Alexe Brendeyho. „Jde o snímek Učit, který se stal vítězným filmem v kategorii Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy. Na něj pak naváže diskuze se samotným režisérem Alexem Brendeou,“ informovala Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center.

V úterý 25. února je pak čeká český snímek Radovana Síbrta Postiženi muzikou, který zvítězil v kategorii Cena diváků. I u něj bude přítomný jeho režisér.

Posledním snímkem letošních Ozvěn Ji.hlavy bude madagaskarský dokument Fonja z dílny mladých filmařů z Madagaskaru pod vedením Liny Zacher. Ten je na programu ve čtvrtek 27. února. „Fonja zvítězil v kategorii Nejlepší světový dokumentární film a obdržel Zvláštní uznání z třiadvacátého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Fonja bude mít v Českém centru v New Yorku svou americkou premiéru,“ vyzdvihla Jungwirthová.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je klíčovou evropskou filmovou událostí a největší akcí svého druhu ve střední a východní Evropě. Dramaturgie festivalu vychází z toho, že dokumentární filmy jsou v první řadě pozoruhodná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují.