V posledních komunálních volbách dostalo od voličů 11,09 procent hlasů a získalo historicky první tři zastupitelská místa.

„Jsme v opozici. Z toho tedy jasně vyplývá, že je někdy velmi těžké něco v zastupitelstvu prosadit. Trochu to může připomínat křik do zdi, ale na druhou stranu rozumné věci rádi podpoříme a snažíme se být velmi otevření," uvedl lídr hnutí ANO v Havlíčkově Brodě Vladimír Slávka. Ten dodal, že Havlíčkův Brod je krásné město a je důležité myslet na jeho budoucnost. „To proto, abychom z něho časem neměli jen historický skanzen. Myslím si, že městu stále chybí další velký a významný investor, typu Futaby. Když se podívám k našim sousedům do Ždírce nad Doubravou, nebo Humpolce, popřípadě do Světlé nad Sázavou, mám obavy, aby nás tato města za chvíli doslova a do písmene nepřeválcovala," konstatoval Slávka. V této souvislosti podotkl, že zbytek havlíčkobrodských kasáren nepovažuje za průmyslovou zónu. „Město leží kousek od dálnice D1 a od Jihlavy. Je tedy potřeba do budoucnosti zlepšit i dopravní spojení," popsal Slávka. „Strana se chce podílet na řízení města a rozhodně nechceme nikomu házet klacky pod nohy. Jsme nová strana a stále se učíme něco nového," podotkl Slávka s tím, že ne všechno v Havlíčkově Brodě funguje tak, jak má.

„Samozřejmě se snažíme přicházet s novými nápady a myšlenkami, které by městu prospěly, ale zatím se odehrály pouze tři zasedání rady města. Strana má mnoho sympatizantů. Někteří členové hnutí jsou aktivní i v různých komisích a orgánech města," pokračoval Slávka.
Za hnutí ANO funguje v zastupitelstvu města kromě jejího lídra také předseda Jan Nosek a Lucie Stehlíková. I oni získávají nové zkušenosti. Snaží se městu vyjít vstříc.

Mají zájem o spolupráci

Podle starosty Havlíčkova Brodu Jana Tecla (ODS) hnutí ANO zjišťuje, jak funguje zastupitelstvo. Teprve sbírá cenné zkušenosti. „Osobně je uznávám a vřele vítám to, že mají zájem o spolupráci. Je samozřejmě pochopitelné, že jsou věci na kterých se shodneme, ale i neshodneme, což je jedním ze základních principů demokracie," řekl Tecl.

Ten podotkl, že všechny inovativní nápady jsou na zasedáních rady i zastupitelstva vítány.

Podobný názor zastává i místostarosta města Čeněk Jůzl (KDU – ČSL), který si také myslí, že se hnutí ANO teprve v zastupitelstvu pozvolna etabluje.

„Ovšem na zasedání zastupitelstva jsem je ale ještě neslyšel ani pořádně promluvit. Pro mě osobně jsou zatím její členové jaksi neviditelní. Samozřejmě ale uvítám jejich iniciativu a spolupráci, která posune město Havlíčkův Brod směrem vpřed," řekl Jůzl.