Radnice totiž hodlá revitalizovat i letité aleje v lokalitách Rozkošské ulice, U Cihláře a Vlkovska. Potvrdil to radní Libor Honzárek s tím, že město předloží příslušný projekt ještě v průběhu listopadu úředníkům operačního programu Životní prostředí. Právě ten by měl radnici pomoci s financováním.
„Kvalitní arboristické ošetření zhruba sto let starých především lip a dubů sleduje stěžejní cíl. A tím je zvýšení bezpečnosti lidí, kteří těmito alejemi procházejí," uvedl Honzárek. Podle něj by ošetření stromů mělo stát zhruba dva miliony korun. „Spoluúčast města by dosáhla pětadvaceti procent," dodal Honzárek.
Kácení? Jen v krajním případě
Kácet se v alejích bude pouze v krajních případech. A pokud to bude nezbytně nutné, nahradí vykácené nemocné a lidem nebezpečné stromy nová výsadba.
„O revitalizaci uvedených stromořadí uvažuje vedení města již delší dobu. Hovořit o tom začalo v souvislosti s přípravou revitalizace soustavy rybníků na Cihlářském potoce," připomněl Honzárek.
Arboristé by se do alejí, které mají vysokou estetickou a krajinářskou hodnotu, měli vypravit až v roce 2014. Příští rok bude totiž vyčleněn pro administrativní přípravu včetně výběrového řízení na dodavatele.
Připomeňme, že stav sedmadvaceti nejstarších a současně i nejmohutnějších listnatých stromů nechala nedávno prověřit i radnice ve Štokách. „Jde nám o to, aby při zachování co největšího množství vitální zeleně ve Štokách nebyly žádným způsobem ohroženy životy, zdraví ani majetek lidí," uvedl starosta Štoků, Pavel Královec. Radnice k tomu využila jednu z nejmodernějších technologií, a to impulsní tomograf Arboton.
„Z výsledků vyplynulo, že téměř všechny, a šlo hlavně o lípy srdčité, jsou zasaženy hnilobou dřeva v různém stupni. Je jasné, že například všechny čtyři lípy u hřbitova jsou v tak špatném stavu, že budou muset být pokáceny. Stejný osud s největší pravděpodobností postihne i lípu u knihovny a několik dalších v centru Štoků. Závažné poškození hnilobou ale vykazují i další lípy," řekl Královec. Ten zdůraznil, že vlastnímu pokácení, popřípadě zdravotnímu zásahu, který provede v období vegetačního klidu autorizovaná firma, budou předcházet jednání s příslušnými orgány a úřady. „Dodávám, že po případném pokácení stromů bude následovat adekvátní náhrada novou výsadbou," podotkl Královec.