Lidé k likvidaci vzrostlých dřevin již nepotřebují posvěcení úřadů. Dochází tak k častějšímu kácení, někdy ovšem i takových stromů, na jejichž odstranění by ještě před rokem povolení nedostali. Odborníci proto volají po změnách.
„Podle našich informací je četnost kácení stromů vyšší než v minulých letech. Kácí se i stromy, které by úřady dříve pokácet nedovolily," potvrdil Vratislav Vozník, tiskový mluvčí ekologického sdružení Arnika. Tento problém se podle jeho vyjádření bezprostředně týká i Vysočiny. „Příkladem je nedávný případ z Jihlavy, kde se za záchranu šedesátileté lípy postavili i tamní obyvatelé," připomněl Vozník.
„Některé stromy mají vyšší estetické a ekologické funkce, než laik dokáže ocenit, takže by o jeho pokácení měli skutečně rozhodovat odborníci," zdůraznil Vozník. Arnika nyní usiluje o novelizaci zákona. „Opakovaně už jsme ministerstvo životního prostředí oslovili, co by se mělo v zákoně změnit a zpřísnit. Rádi bychom, aby v zákoně byly uvedeny konkrétní specifikace toho, jaké stromy se již nemohou kácet bez povolení. Nejsme proti tomu, aby si zahrádkář mohl na vlastním pozemku pokácet ovocný strom. Jsme naopak proti tomu, aby se kácely stromy, které zastávají vyšší estetickou a ekologickou funkci. Například dřevina, která ve 130 centimetrech své výšky má obvod kmene větší než 60 centimetrů, již stojí za odborné posouzení," konstatoval Vozník.
Obce na Havlíčkobrodsku se obecně s problémy s kácením stromů na soukromých pozemcích nesetkávají.
„My jsme zatím žádné problémy nezaznamenali," uvedl například Miroslav Štědrý, starosta obce Modlíkov. „Mohlo by se stát, že by lidé káceli ve větší míře, ale zákon jim to tak umožňuje," dodal.
Pokud vlastník pozemku bude chtít odstranit například stoletý strom, záleží čistě na jeho rozhodnutí, obce jsou na jeho rozhodnutí krátké.
Pokud strom stojí u domu, měl by jít dolů
„To je pak už na uvážení a rozhodnutí každého člověka," byl přesvědčen starosta Lípy, Jiří Kunc. „Pokud strom stojí na jeho pozemku, my s tím nic udělat nemůžeme. Lidé určitě nové vyhlášky využívají."
Jak to vypadá v Malči, to přiblížil tamní starosta Karel Musílek. „Dá se říct, že vyhlášku jsme brali spíše jako pozitivum," prohlásil Musílek. „Můj názor je takový, že každý by si stromy měl sám na pozemku hlídat, aby nepřerostly, protože pak se dostáváme k problému jejich kácení," pokračoval Musílek. „Jinde by se příroda měla jistě chránit, ale pokud je strom blízko obydlí a například při silném povětří ho ohrožuje, měl by být pokácen. Snad to lidé budou brát s rozumem," vyslovil starosta své přání.