Čtyřiatřicetiletý vědec, který pochází ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, získal cenu Cenu Akademie věd za vynikající výsledky v kategorii pro mladé vědce a ve středu ji převzal v pražské vile Lanna.

Švanda je jediným českým vědcem, který se zabývá helioseismologií. Snaží se najít odpověď na otázku, co se děje v nitru Slunce.
„Uvnitř Slunce hoří jediný plně funkční termojaderný reaktor ve sluneční soustavě, to je věc, kterou se snaží lidé zopakovat i na Zemi. Poznáváme nitro Slunce, poznáváme i nitra jiných hvězd, poznáváme i současně to, za jakých podmínek tyto reakce probíhají," popsal svou práci Švanda. Helioseismologie je jediná metoda, která umožňuje nepřímo se podívat do nitra Slunce.

Mladý fyzik získal cenu také za to, že v souboru čtyř prací přispěl k rozvoji helioseismických metod.

Švanda stál u samotného zrodu odborné měřicí metody, určené k měření rychlosti plazmatu ve svrchní vrstvě sluneční konvektivní zóny, oblasti, v níž dochází k přenosu energie konvekcí.

Veškerá pozorování Slunce, která vědci mají, pocházejí ze sluneční atmosféry. Helioseismologie je obdobou pozemské seismologie. Její měření umožňuje získávat informace o tom, jak vypadá Země. Podobně funguje i na Slunci. „S tím rozdílem, že zdrojů takzvaných sluncetřesných vln je tam strašně mnoho. V podstatě každé místo na Slunci je zdrojem určitých vln a my tato pozorování dokážeme pomocí družic dělat naprosto rutinně," uvedl Švanda.

Jeho výzkum přispívá k lepšímu pochopení toho, jak Slunce funguje. „Slunce je prototypem všech hvězd. Myslíme si, že všechny hvězdy, které vidíme na obloze, fungují stejně jako Slunce. Tím, že poznáváme Slunce, poznáváme i jiné hvězdy," poznamenal.

Astronomii se Švanda prý věnuje odmala, pochází z Vysočiny a dodnes vzpomíná na svou první návštěvu planetária. Vážněji se oborem začal zabývat na střední škole, kdy dojížděl na letní astronomickou školu na hvězdárnu v Úpici. Už před maturitou začal spolupracovat s Astronomickým ústavem Akademie věd v Ondřejově, tam působí s přestávkou tříletého pobytu v Německu doposud.

Padesátitisícovou odměnu, kterou spolu s cenou obdrží, chce věnovat na provoz domácnosti. Má ženu a dvě malé dcery, které se ceremoniálu účastnily. Jestli se někdy stanou astronomkami, prý nechá na nich.

(čtk)