To jsou hlavní čísla letošní již sedmnácté Tříkrálové sbírky na území havlíčkobrodského a humpoleckého vikariátu, kterou opět pořádá Oblastní charita Havlíčkův Brod (OCH HB). Tentokrát tři králové budou roznášet požehnání převážně v termínu od 5. do 12. ledna, přičemž hlavní dění připadá na nadcházející víkend.

Tříkrálovou sbírku odstartuje tradiční ředitelská Tříkrálová koleda v pátek v Havlíčkově Brodě. Za tři mudrce z Východu se opět převléknou ředitelka OCH HB Anna Blažková, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Jiří Jedlička a vedoucí nemocniční lékárny Vít Vodrážka. Tato trojice vyrazí na návštěvu do firem, organizací a institucí v Havlíčkově Brodě po deváté hodině ráno od stánku charity na Havlíčkově náměstí.

„Právě tento stánek bude mít na náměstí svou premiéru. Zájemci se u něj budou moci zastavit, dát si horký nápoj na zahřátí a zároveň se dozvědí vše, co je o Tříkrálové sbírce bude zajímat. Rovněž si budou moci přečíst náš zpravodaj Králíček, jehož aktuální číslo vyšlo právě jako tříkrálový speciál," nastínila koordinátorka Tříkrálové sbírky Jana Dománková. Na dveře havlíčkobrodských domácností budou tři králové klepat o den později.

Pomůcky i terapie

V některých městech a vesnicích doprovází Tříkrálovou sbírku nejrůznější kulturní akce. Například v Přibyslavi i letos sbírku podpoří Tříkrálový koncert, který se uskuteční v sobotu 7. ledna od 18 hodin v kostele Narození svatého Jana Křtitele. Účinkujícími budou mladí hudebníci z Přibyslavska a nedaleké Malé Losenice.

Výtěžek z Tříkrálové sbírky opět pomůže především lidem z regionu, kteří se ocitli v těžké životní situaci. „Letos peníze přispějí na rozšíření nabídky půjčovny kompenzačních a rehabilitačních pomůcek v Havlíčkově Brodě a v Humpolci. Dále podpoří poskytování různých druhů terapií, jako je například canisterapie či hippoterapie, jež jsou pro zdraví našich klientů velmi cenné. Například canisterapii se psy v současnosti jednou měsíčně využívají tělesně či mentálně postižení klienti z našeho Centra sociálních služeb Petrklíč v Ledči nad Sázavou. Canisterapii, hippoterapii s koňmi nebo plavání realizujeme také s klienty Střediska rané péče, kde odborně pomáháme rodinám, jejichž malým dětem hrozí komplikovaný vývoj," přiblížila Dománková. Vloni se díky štědrým dárcům podařilo zakoupit potřebné auto pro Charitní ošetřovatelskou službu ve Světlé nad Sázavou.

Patnáct procent z celkového výtěžku Tříkrálové sbírky pak podpoří charitní projekty na diecézní úrovni, deset procent pomůže v zahraničí, pět procent podpoří celostátní charitní projekty a pět procent poputuje na režii sbírky. Loni štědří dárci vhodili do tříkrálových kasiček na Havlíčkobrodsku a Humpolecku celkem 2 021 857 korun. „Také letos mohou zájemci sledovat naše webové stránky www.hb.charita.cz, kde po skončení sbírky budeme průběžně zadávat aktuální informace nejen k výši výtěžku. Definitivní statistiky bychom mohli mít k dispozici v týdnu od 23. ledna," odhadla Dománková.

Tříkrálová sbírka musí dodržovat zákon. Vedoucí skupinky koledníků má vlastní průkaz, jejíž číslo se musí shodovat s číslem uvedeným na pokladničce. Tento průkaz se jménem, číslem občanského průkazu, bydlištěm a datem narození musí každému na požádání předložit spolu se svým občanským průkazem. Pokladničky jsou úředně zapečetěné a označené logem Charity Česká republika.

Aneta Slavíková